Šéf Hizballáhu: Blízký východ je ve fázi narůstajícího napětí

Blízký východ je ve fázi narůstajícího napětí a pokud jde o válku v Sýrii, nevypadá to, že existuje šance na politické řešení situace. Ve svém televizním projevu to dnes prohlásil Hasan Nasralláh, vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh. To bojuje v Sýrii na straně syrské armády prezidenta Bašára Asada.

„Regionální scéna je nyní plná napětí a eskalace a nezdá se, že existují cesty k vyjednávání či nalezení (politického) řešení,“ řekl Nasralláh tisícovkám svých stoupenců v Bejrútu. V souvislosti se Sýrií dodal, že v této zemi očekává „ještě více napětí, eskalací a konfrontací“.

Nicméně v podstatné části svého více než hodinu dlouhého projevu u příležitosti šíitského svátku ášúrá se spíše věnoval útokům na sunnitskou regionální velmoc – Saúdskou Arábii. Ta je v oblasti hlavním rivalem Íránu, přičemž Teherán přitom podporuje právě Hizballáh. Saúdskou Arábii kritizoval Nasralláh zejména kvůli jejímu zapojení do války v Jemenu, kde Rijád bojuje na straně jemenské vlády proti šíitským povstalcům.

Saúdské vedení podle Nasralláha žene zemi „do propasti“. Rijád zároveň obvinil z toho, že je zodpovědný za sobotní letecký úder na pohřeb v jemenské metropoli, který si vyžádal přes 140 mrtvých.

Írán a Saúdská Arábie proti sobě stojí i v Sýrii, kde Rijád podporuje povstalce, zatímco Teherán je na straně prezidenta Bašára Asada.

Newsletter