Šéf JPMorgan varoval Británii před ztrátou pracovních míst

Šéf přední americké banky JPMorgan Chase dnes varoval Británii, že v případě rozhodnutí o vystoupení z Evropské unie by mohla ztratit pracovní místa v investičním bankovnictví. Část míst možná bude banka nucena přesunout na evropský kontinent, řekl Jamie Dimon, jemuž se přezdívá „král Wall Street“.

„Pokud Británie opustí EU, možná nebudeme mít jinou možnost než reorganizovat naše zdejší podnikání. Brexit (odchod Británie z EU) by mohl znamenat méně pracovních míst JPMorgan v Británii a více míst v Evropě,“ citovala agentura Reuters z Dimonova vystoupení v jihoanglickém Bornemouthu, kde banka zaměstnává 4000 lidí z celkového počtu 16.000 britských zaměstnanců. Dimon promluvil k tamním zaměstnancům za přítomnosti ministra financí George Osbornea.

BBC upozornila, že předstupovat s podporou jednoho z nejproslulejších investičních bankéřů by pro tábor příznivců EU mohla být riskantní strategie. Toto odvětví získalo za globální finanční krize na konci minulého desetiletí velmi špatnou pověst.

Dimon poukázal na to, že odchod z EU by mohl poškodit finanční sektor v Londýně tím, že ohrozí schopnost tamních bank poskytovat odsud služby pro celou Evropu. „Naši klienti budou (i po brexitu) potřebovat, abychom pro ně obchodovali s EU… Budeme muset udělat to, co bude fungovat,“ řekl Dimon.

Pět největších amerických bank zaměstnává v Londýně kolem 40.00 lidí, což je více než ve zbytku Evropy dohromady. Odchod z EU by byl obtížný zejména pro americké investiční banky, které většinu obchodů na evropském trhu uskutečňují z Londýna. JPMorgan, Morgan Stanley, Citigroup a Goldman Sachs darovaly na konto kampaně za setrvání v EU vysoké částky.

Někteří bankéři, například šéf britské Barclays Jes Staley, který byl v minulosti Dimonovým blízkým spolupracovníkem, podle BBC nepředpokládají, že odchod z EU by globální finanční pozici Londýna výrazněji ohrozil.

Newsletter