Šéf kazašského svazu novinářů dostal 6 let za údajný podvod

Na šest let za údajné daňové podvody poslal dnes soud v Astaně do vězení předsedu kazašského svazu novinářů Sejtkazyho Matajeva. Stoupenci žurnalisty ale tvrdí, že šlo o politický proces, napsala agentura AFP.

Bývalý mluvčí prezidenta Nursultana Nazarbajeva Matajev stanul před soudem v kazašské metropoli společně se synem Asetem, který řídí soukromou tiskovou agenturu KazTAG. Aset byl rovněž uznán vinným z daňových podvodů a měl by ve vězení strávit pět let.

Soud rovněž nařídil zabavení veškerého majetku obou odsouzených. Verdikt vyvolal hněvivou reakci Matajevových přívrženců, kteří byli přítomni v jednací síni.

Sejtkazy Matajev podle AFP tvrdí, že celé trestní stíhání zinscenovali vysocí kazašští funkcionáři, mezi nimiž je předseda parlamentu.

Otec i syn byli zadrženi letos v únoru na základě obvinění, že nezaplacením daní připravili stát o miliony dolarů. Oba toto obvinění odmítli jako snahu vyvíjet tlak na sdělovací prostředky a omezovat svobodu projevu.

V Kazachstánu, kterému vládne prezident Nazarbajev tvrdou rukou téměř 30 let, ovládá většinu médií stát anebo vlivní vládní funkcionáři.

Newsletter