Šéf německé diplomacie kritizoval cvičení NATO ve východní Evropě

Nynější vojenské manévry Severoatlantické aliance ve východní Evropě jsou kontraproduktivní a jen vyostřují napětí ve vztazích s Ruskem. V rozhovoru pro nadcházející vydání nedělníku Bild am Sontag to prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který naopak vyzval k prohloubení dialogu a spolupráce s Moskvou. Rusko opakovaně tvrdí, že alianční vojáky na své západní hranici považuje za hrozbu.

„To, co bychom nyní neměli dělat, je dál vyhrocovat situaci chrastěním zbraní a válečným štvaním,“ řekl šéf německé diplomacie v rozhovoru, z něhož cituje zpravodajský server BBC. „Každý, kdo si myslí, že symbolická tanková přehlídka na východních hranicích aliance zajistí bezpečnost, tak se mýlí,“ dodal Steinmeir s tím, že není dobré činit záminky k obnovení dávných nepřátelství.

V Polsku v pátek skončilo rozsáhlé vojenské cvičení NATO, jehož cílem bylo prokázat schopnost společně bránit region před narůstající hrozbou na východě. Manévrů se od 7. června účastnilo na 31.000 vojáků zemí NATO a Finska, Makedonie, Švédska a Ukrajiny. Taková cvičení se v Polsku pořádají každý sudý rok již deset let. Dosud se jich zúčastnilo celkem asi 50.000 vojáků. To letošní bylo dosud největší.

Newsletter