Šéf ODS Fiala: Zákon o EET není možné upravit do kompromisu

Předseda ODS Petr Fiala si nemyslí, že je zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) možné ve Sněmovně upravit do kompromisní podoby, která by byla přijatelná pro pravicovou opozici. Vládní návrh pokládá za nesmyslný, řekl dnes novinářům. ODS se spolu s TOP 09 pokusí přijetí zákona zabránit obstrukcemi. Koalice by se ve snaze tomu zabránit měla podle Fialy vyvarovat násilného ohýbání parlamentních pravidel.

Elektronickou evidencí tržeb se chce vláda zaměřit na šedou ekonomiku. Mluví o narovnání podnikatelského prostředí a o zvýšení daňových příjmů až o 12 miliard korun ročně. Zákon o evidenci má být přijat do konce roku, evidence by měla být spuštěna o půl roku později. Podle pravice to ale s ohledem na náklady povede k likvidaci poctivých živnostníků a obcházení zákona nezabrání.

Start elektronické evidence tržeb se zřejmě odloží na polovinu roku 2016

Fiala poukazoval i na náklady státu v souvislosti s evidencí tržeb. Skutečným cílem podle předsedy ODS není kontrola, ale snaha získat informace o obchodech a likvidace konkurence v odvětvích, v nichž podniká vicepremiér, ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60.000 podnikatelů. Později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250.000 podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Proč Babiš evidenci tržeb zase odloží

Opoziční TOP 09 už dřív ohlásila, že se schvalování předlohy, kterou by se poslanci mohli zabývat ve druhém čtení na nadcházející zářijové schůzi, pokusí zcela zablokovat. Stejně tak ODS chce řečnickými vystoupení blokovat schválení předlohy. Koalice tomu chce podle dosavadních informací čelit omezením řečnické doby a prodlužování sněmovního jednání.

Newsletter