Šéf Rosněfti: Volby v USA vytvářejí nejistotu na trhu s energiemi

Vývoj v americkém odvětví ropy je kvůli nadcházejícím prezidentským volbám v USA na křižovatce, což vytváří rizika pro světovou ekonomiku. Na petrohradském ekonomickém fóru to dnes podle agentury Reuters prohlásil šéf ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Americký ropný a plynárenský průmysl patří k hlavním konkurentům Ruska, podotkl Reuters.

„Vzhledem k roli, kterou celosvětově hraje americká ekonomika, zvyšuje nejistota ohledně vývoje amerického ropného a plynárenského odvětví rizika pro světovou ekonomiku,“ prohlásil Sečin, který je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Odvětví ropy a zemního plynu v USA podle něj čeká zásadní proměna, která se bude odvíjet od toho, kdo nakonec prezidentské klání v listopadu vyhraje, řekl Sečin před zástupci předních světových energetických firem na petrohradském fóru.

Obě odvětví by podle něj zřejmě měla prospěch z vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Jeho největší soupeřka v boji o Bílý dům Hillary Clintonová by zřejmě omezila podporu fosilních paliv ve prospěch zelené energie, uvedl také.

Sečin, který je podle Reuters nejvlivnějším manažerem v ruském energetickém sektoru, v dřívějším rozhovoru s italským listem Il Sole 24 uvedl, že konkurenční boj na světových trzích s energiemi podle jeho očekávání vzroste. Právě tato očekávaná tvrdší konkurence je podle něj největší výzvou pro ruské odvětví energetiky, uvedl v interview, které bylo zveřejněno ve středu.

Rusko je největším světovým těžařem ropy. Země v minulosti vytrvale zvyšovala produkci, přestože ceny ropy na světových trzích klesaly. Ztráty ruských ropných společností pomáhal kompenzovat slabší kurz rublu. Letos v květnu těžba ropy v Rusku druhý měsíc za sebou klesla.

Newsletter