Šéf Sněmovny reprezentantů Ryan není ochoten podpořit Trumpa

Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan zatím není ochoten podpořit Donalda Trumpa jako republikánského kandidáta k prezidentským volbám. Ryan, který z republikánských politiků zastává v zemi nejvyšší úřad, to dnes řekl televizi CNN. Trump by měl podle něj stranu sjednocovat.

Ryan se od Trumpa distancoval dva dny poté, co si newyorský miliardář prakticky zajistil nominaci Republikánské strany k listopadovým prezidentským volbám. Šéf Sněmovny reprezentantů připustil, že by byl rád, kdyby mohl Trumpa podpořit. „V této chvíli k tomu ale nejsem připraven, ještě jsem k tomu nedospěl,“ prohlásil.

Podle Ryana by si republikáni přáli, aby se Trump choval jako „vlajkonoš“ strany, který sjednocuje všechna politická křídla republikánů.

Ryana mnozí američtí politici tipovali jako možného alternativního kandidáta na prezidentský úřad, kdyby Trump nominaci nezískal nebo kdyby ho strana nepodpořila. Sám Ryan ale podobné spekulace opakovaně odmítal, a učinil to i dnes. Podle zvyklostí by ale červencové stranické konferenci v Clevelandu, na níž nejspíš bude Trumpova nominace potvrzena, měl Ryan předsedat.

Někteří přední republikáni už předem oznámili, že do Clevelandu na konferenci nepřijedou. Doma zůstane bývalý prezident George Bush starší nebo kandidát republikánů na prezidentskou funkci z roku 2012 Mitt Romney.

Newsletter