Šéf Unipetrolu: Výbuch způsobila chybějící chladicí voda

Etylenové jednotce v petrochemickém areálu v Záluží u Litvínova chyběla chladicí voda, proto nastal výbuchu, řekl dnes novinářům ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Všichni zaměstnanci chemičky se vrátí do práce v úterý.

Zdrojem mimořádné události, která se stala ve čtvrtek ráno, nebyla podle ředitele samotná etylenová jednotka, ale to, že chyběla chladicí voda. Následně se zvýšily teploty v jednotce a nastal výbuch. „Vyšetřovací komise musí zjistit, proč najednou ta voda do jednotky nebyla dodávána,“ uvedl.

Rizika po výbuchu v Litvínově pominula, silnice otevřena

Policisté společně s hasiči začali dnes dopoledne ohledávat místo požáru a výbuchu a komise zjišťuje příčiny. „Spolu s námi tam jsou experti technického ústavu požární ochrany. Na místě máme k dispozici plošinu k dokumentování činnosti a další speciální techniku,“ řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policie už zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Za to hrozí nejvýše dva roky vězení.

Podle Świtajewského už únik uhlovodíků nehrozí. „Přesto zůstávají na místě hasiči, abychom si byli jisti, že zejména areál v Litvínově, ale i okolní města a obce jsou v bezpečí,“ uvedl.

Zástupci litvínovské radnice dnes řekli, že při výbuchu nebylo ohroženo zdraví lidí ani životní prostředí. Z místa unikaly jen saze, které nemají žádný negativní dopad na prostředí, uvedla starostka Kamila Bláhová (ANO).

Od půlnoci už mohou auta na silnici mezi Litvínovem a Mostem. Krizový štáb dnes večer rozhodne, zda se na trasu mezi oběma městy vrátí tramvajová doprava. V areálu nyní pracuje několik zaměstnanců, kteří zajišťují údržbu. Všech zhruba tisíc lidí se do práce vrátí v úterý.

Provoz petrochemie stojí, rafinerie běží v minimálním rozsahu. Uvedení celého areálu do provozu podle ředitele potrvá několik měsíců. Škody v areálu i ztráty ze zastavení provozu bude Unipetrol znát zřejmě začátkem příštího týdne.

Výroba benzinu v rafinerii není podle ředitele omezena. „Nějaké omezení je na výrobě nafty. Myslíme si, že český trh je natolik otevřený, že událost nebude mít žádný dopad na dostupnost pohonných hmot,“ řekl ředitel.

V souvislosti s výbuchem město Litvínov připomnělo svůj požadavek na rozšíření silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem. „Náš zájem trvá, po silnici muselo jet při požáru 40 hasičských jednotek, naštěstí nevyjížděly sanitky. Rozšíření komunikace je nutné pro plynulejší nájezd vozů záchranného systému i pro rychlejší a bezproblémovější případnou evakuaci. Navíc jsou na silnici často nehody, kvůli kterým bývá doprava odkloněna,“ řekla starostka.

Litvínovská radnice se teď bude zabývat zlepšením informovanosti obyvatel při mimořádných událostech. Ještě do zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 20. srpna, chtějí radní připravit návrhy řešení. V úvahu připadá například využití mobilních telefonů.

Varovné sirény při požáru v Litvínově nezazněly, protože město nebylo ohroženo. Radnice informovala o situaci na webu či prostřednictvím městské policie. „Chceme vymyslet víceúčelový systém, který nebude sloužit jen pro bezpečnost, ale také pro informace třeba ke kulturním akcím,“ uvedla Bláhová.

Newsletter