Šéfka ERÚ Vitásková nespadá pod služební zákon

Na vedení Energetického regulačního úřadu se služební zákon vztahovat nebude. Určuje to novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Pokud by novela nebyla přijata, ve funkci by předčasně musela skončit předsedkyně úřadu Alena Vitásková kvůli nepravomocnému odsouzení v případu licencí pro solární elektrárny.

Nejasnosti ohledně postavení předsedy a místopředsedů ERÚ trvaly několik měsíců. Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu se rozcházela v názoru na to, zda vedení úřadu podléhá služebnímu zákonu. Legislativní rada vlády se přiklonila na stranu druhého z ministerstev a novela toto stanovisko stvrzuje.

Vnitro uvádělo, že vedení ERÚ patří pod služební zákon a Vitásková musí do března složit služební slib. V takovém případě by ale musela být zproštěna funkce kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a že byla nepravomocně odsouzena v případu licencí pro solární elektrárny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu však uvádělo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon. Mandát Vitáskové skončí v červenci příštího roku, kdy vedení úřadu nově převezme pětičlenná rada.

Problémy ohledně právního postavení vedení ERÚ způsobila rozsáhlá novela energetického zákona, která nabyla účinnosti od ledna. Novou pětičlennou radu úřadu uzákonila až od srpna 2017, předsedu a místopředsedu úřadu ale vyňala z výjimek služebního zákona už s nynějším rokem.

Newsletter