Šéfka MMF Lagardeová půjde k soudu, proces začne 12. prosince

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová stane před soudem kvůli sporné arbitráži z roku 2008, kdy byla francouzskou ministryní financí. Rozhodl o tom dnes francouzský soud, když zamítl její odvolání. Stanovil rovněž datum zahájení procesu na 12. prosince. Poprvé odvolání exministryně zamítl soud nižší instance již v červenci.

Soud zamítl odvolání, které Lagardeová podala proti verdiktu zvláštního republikového soudního dvora z loňského prosince. Právě ten rozhodl, že šéfka MMF by měla stanout před soudem.

Šedesátiletá Lagardeová, která je v čele MMF od července 2011, bude souzena za rozhodnutí, které učinila jako francouzská ministryně financí (2007-2011). Pokud jí bude prokázána pouze nedbalost, hrozí jí až rok vězení. Jestliže se prokáže její přímý podíl na podvodu, mohla by dostat až desetiletý trest vězení.

Případ se týká sporné arbitráže z roku 2008, která přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho letitém sporu s bankou Crédit Lyonnais. Právě Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení, což je považováno za velice neobvyklé.

Bývalá ministryně trvá na své nevině a arbitráž i své rozhodnutí nežádat její zrušení vždy obhajovala. Chtěla prý jen ukončit dlouhý a nákladný proces mezi Tapiem a bankou Crédit Lyonnais ohledně podmínek prodeje podnikatelova podílu v podniku Adidas. Své ředitelce nadále věří i MMF. Podle mluvčího fondu Gerryho Rice je vedení této organizace přesvědčeno, že Lagardeová bude navzdory zahájení procesu dál řádně plnit své povinnosti šéfky fondu.

Newsletter