Šéfka ruské CB zrušila cestu do Davosu a řeší propad rublu

Ruská centrální banka zatím podle analytiků na trhu zasahovat na obranu měny nehodlá. „Regulátor nevidí v nynější situaci riziko pro finanční stabilitu,“ uvedli analytici Rosbank. Centrální banka ve středu uvedla, že oslabování rublu má „objektivní charakter“ a odehrává se plynule. 

Vývoj kurzu rublu k americkému dolaru můžete sledovat na Roklen24

Dnes banka informovala, že večer uspořádala pracovní schůzku se zástupci bankovních asociací a některých bankovních domů. Účelem prý bylo podpořit je v poskytování úvěrů domácnostem a firmám. Podle nejmenovaného zdroje Reuters byl hlavním tématem rozhovorů propad rublu. Konkrétní kroky ale centrální banka nenavrhla. Schůzka podle zdroje trvala zhruba hodinu a půl. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, které časopis Euromoney loni udělil cenu guvernér centrální banky roku, na ní ale prý chyběla.

Banka již dříve během dne uvedla, že Nabiullinová zrušila návštěvu probíhajícího zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Ekonomka společnosti Alfa Bank Natalia Orlovová uvedla, že trh si vyjádření Kremlu a centrální banky vyložil jako náznak, že ruská měna bude pro úřady hlavním nástrojem na ochranu státního rozpočtu před klesajícími cenami ropy.

Slabší rubl totiž zvyšuje příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu vyjádřené v ruské měně, což je dobrou zprávou pro ruský státní rozpočet.

Ruská ekonomika loni klesla podle odhadů o 3,9 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý Rusku předpověděl na letošní rok jednoprocentní pokles. Největší ruská banka Sberbank dnes odhadla, že při průměrné ceně ropy 35 dolarů za barel by ruská ekonomika letos klesla o 2,2 procenta.

Newsletter