Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Šéfkuchař Oliver zavře v Británii kvůli brexitu šest restaurací

Slavný britský šéfkuchař a nositel Řádu britského impéria Jamie Oliver zavře šest ze svých 42 italských restaurací v Británii. Důvodem jsou horší obchodní podmínky a klesající kurz libry po ohlášeném odchodu země z Evropské unie, napsala agentura AP.

Pět Oliverových restaurací v Anglii a jedna ve Skotsku ukončí provoz v prvním čtvrtletí letošního roku. „Toto je náročný trh a po brexitu jej tlaky a nejistoty učinily ještě komplikovanějším,“ řekl výkonný ředitel Jamie Oliver Restaurant Group Simon Blagden. Propad hodnoty libry například zvýšil firmě náklady na nákup surovin v Itálii.

Uzavření se podle agentury AFP dotkne přibližně 120 zaměstnanců, což je méně než pět procent z celkové pracovní síly řetězce. Blagden slíbil, že těmto lidem nabídne jiná místa v rámci podnikatelské skupiny.

Firma chce s partnerskými subjekty zřídit 22 nových restaurací v zahraničí. V cizině má nyní společnost 36 provozoven.

Dvaačtyřicetiletý propagátor zdravého stravování Oliver si zajistil celosvětovou proslulost televizními pořady o vaření, které se vysílaly v desítkách zemí a knižními kuchařkami se svými recepty. V roce 2005 mu královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.

Newsletter