Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy klesají. Dolar v zisku testuje 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Seidler (ING): ČNB patrně zvýší své sazby o 0,25 p.b. již příští týden

Díky nedávným jestřábím komentářům z ČNB se domníváme, že bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již příští týden. Jak naznačil komentář hlavního ekonoma ČNB Tomáše Holuba, nová prognóza předložená bankovní radě bude vyžadovat daleko rychlejší zvyšování sazeb, protože koruna neposiluje tak rychle, jak ČNB předpokládala. Uvedl to Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

Dodal, že trh po zmíněných informacích očekává růst sazeb v příštím týdnu již s pravděpodobností 80 procent. Navzdory těmto očekáváním však koruna posiluje jen mírně a setrvává nad hranici 25,6 Kč za euro. Nová prognóza a nadále spíše slabší koruna dle našeho názoru přesvědčí i více opatrné členy bankovní rady, že další zvýšení sazeb není nutné odkládat.

„Před několika týdny jsme byli spíše skeptičtí ohledně možnosti dalšího zvýšení sazeb hned na srpnovém jednání, jelikož od posledního zpřísnění měnových podmínek koncem června by uběhl pouze měsíc. Předpokládali jsme, že většina členů bankovní rady bude chtít spíše vyčkat na další vývoj, a zvýšení sazeb by tak mohlo přijít až na jednání v září,“ uvedl ekonom.

Holub dále uvedl, že nedávné výroky členů bankovní rady Mojmíra Hampla a Vojtěcha Bendy, kteří další možné zvýšení sazeb již na srpnovém jednání signalizovali, nemusely reprezentovat většinové vnímání situace v bankovní radě, jelikož oba zmínění členové rady patří k těm nejvíce jestřábím. Podstatnější informaci z našeho pohledu přinesl hlavní ekonom Tomáš Holub, který do jisté míry překvapivě prozradil změny v nadcházející prognóze. Ta bude dle něj předpokládat výrazně vyšší sazby ve srovnání s předchozí prognózou, a to zejména v kratším horizontu, jelikož koruna se výrazně liší od původních předpokladů (ČNB čekala v 2. polovině letošního roku průměrný kurz 24,7 Kč za euro). Na otázku, zda může trajektorie sazeb na horizontu jednoho roku být vyšší o celý procentní bod, uvedl, že to není úplně špatná úvaha z pohledu toho, jak model ČNB funguje.

Předchozí květnová prognóza předpokládala, že do konce letošního roku by mělo dojít ke zpřísnění měnových podmínek v ekvivalentu 4 růstu sazeb. Většina z uvedeného zpřísnění však měla být doručena právě silnější korunou, jelikož posílení koruny o procento představuje z pohledu ČNB zpřísnění měnových podmínek rovnající se jedno zvýšení sazeb o 0,25 bp. Vzhledem k tomu, že kurz koruny v druhé polovině letošního roku se bude v nové prognóze od té předchozí lišit patrně o více než 3 %, znamená to, že nová prognóza bude naznačovat potřebu zvýšit v letošním roce sazby alespoň ještě dvakrát až třikrát, a to i po započtení červnového zvýšení (viz graf). Další zvyšování sazeb by pak mělo probíhat i v průběhu příštího roku. Nová prognóza tak může naznačovat minimálně 6 dalších zvýšení do konce příštího roku. Základní sazba ČNB na konci roku 2019 tak bude na úrovni 2,5 %, ne-li výše.

Takto významně jestřábí prognóza patrně dle Seidlera přesvědčí i ty více opatrné členy bankovní rady, že je možné k růstu sazeb přistoupit již nyní. Zejména i proto, že trh vzal jestřábí vzkazy z ČNB vážně a čeká zvýšení sazeb příští týden s pravděpodobností 80 %. Během 9 měsíců pak čeká celkově trojí zvýšení sazeb ČNB. Ani přes uvedená očekávání však koruna výrazněji neposílila. Naopak, pokud by ČNB sazby příští týden nezvýšila, koruna by se patrně opět přiblížila k hranici 26 Kč za euro. Z výše uvedených důvodů tak předpokládáme, že ČNB nakonec zvýší sazby o 25 bodů již na svém jednání příští týden. Poté by měla zvýšit sazby letos ještě jednou, v příštím roce pak třikrát.

„Prognóza bude potřebu zvyšování sazeb podporovat i dalšími ukazateli, míra nezaměstnanosti bude přehodnocena patrně mírně níže, inflace naopak směrem nahoru zpět nad 2 procenta, a to jak pro rok letošní, tak příští. Růst HDP sice bude revidován pro letošní rok směrem dolů, to však nebude z pohledu zvyšování sazeb natolik významné, jelikož revize bude dána především více záporným příspěvkem čistého exportu,“ uvedl Seidler.

Newsletter