Seidler (ING): Na úvěrovou dynamiku dolehly v červenci prázdniny

Dynamika bankovních úvěrů pokračovala v červenci v příznivé dynamice a objem úvěrů v meziročním srovnání nadále roste poměrně silným tempem. U úvěrů na bydlení je vyšší o 9,5 procenta, u spotřebitelských úvěrů o 4,8 procenta a pouze u úvěrů nefinančním podnikům mírně zpomalil z 5,8 na pět procent. V případě úvěrů domácnostem je červencová dynamika nad letošním průměrem, zatímco u korporátních úvěrů je mírně pod. S odkazem na dnešní data ČNB to uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ING Bank pro ČR.

Z pohledu nově poskytnutých úvěrů však byly červencové hodnoty slabší. U úvěrů na bydlení dosáhl objem nově poskytnutých úvěrů 22,7 mld. Kč, což je nejnižší objem od ledna minulého roku. V meziročním srovnání se jedná o 7% pokles. Nové spotřebitelské úvěry v červenci také mírně zpomalily na 9,2 mld. Kč a na rozdíl od předešlých dvou měsíců již nepřesáhly 10 mld. Kč, v meziročním srovnání se však stále jedná o silný dvouciferný růst kolem 18 %. Nové úvěry nefinančním podnikům v červenci činily 29 mld. Kč, což je o sedm mld. Kč pod průměrnou hodnotou letošního roku a od začátku letošního roku tak je objem nových úvěru zhruba 9 % pod úrovní roku 2016.

Prázdninové měsíce jsou podle Seidlera obvykle z pohledu úvěrové aktivity slabší z titulu dovolených. Pokles u úvěru na bydlení je však v letošním červenci výraznější, než by odpovídalo tradiční sezónnosti. Příčinou může být skutečnost, že nové úvěry dosahovaly v předešlých dvou měsících rekordních úrovní a řada zájemců se tak patrně snažila hypoteční úvěr získat v předstihu z obav, že se jejich dostupnost postupně sníží.

Objem nových úvěrů v květnu a červenci tak patřil mezi nejvyšší v historii této časové řady. Vezmeme-li v potaz průměrný objem nových úvěrů za poslední tři měsíce i se slabším červencem, dostaneme hodnotu 29 mld. Kč, což odpovídá průměru za letošní rok. Výrazně slabší červencovou dynamiku u úvěrů na bydlení tak není potřeba vnímat negativně, jelikož se bude patrně jednat o vliv několika jednorázových faktorů. Na druhou stranu lze očekávat, že objemy nových úvěrů na bydlení již nezopakují natolik silné hodnoty pozorované v posledním roce. Jejich objem bude brzdit nejen postupný růst sazeb a zpřísňující doporučení ČNB v oblasti LTV, ale také stále nižší nabídka nemovitosti k prodeji a jejich vyšší cena, uvedl ekonom.

Newsletter