Senát stvrdí, že šéfka ERÚ Vitásková nespadá pod služební zákon

Senátoři zřejmě schválí novelu, která má jednoznačně určit, že se na vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nevztahuje služební zákon. V opačném případě by ve funkci musela skončit předsedkyně úřadu Alena Vitásková kvůli nepravomocnému odsouzení v případu licencí pro solární elektrárny. Přijetí novely dnes Senátu doporučil jeho hospodářský výbor.

Vláda původně chtěla řešit působnost vedení ERÚ novelou energetického zákona. Předlohu nakonec Sněmovna přijala ve znění úpravy Milana Urbana (ČSSD), která zpřesňuje služební zákon a další normy.

Nejasnosti ohledně postavení předsedy a místopředsedů ERÚ trvaly několik měsíců. Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu se rozcházely v názoru na to, zda vedení úřadu podléhá služebnímu zákonu. Legislativní rada vlády se přiklonila na stranu druhého z ministerstev a novela by toto stanovisko měla stvrdit. Nyní zamíří k posouzení senátorům.

Vnitro uvádělo, že vedení ERÚ patří pod služební zákon a Vitásková musí do března složit služební slib. V takovém případě by pak ale musela být zproštěna funkce kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a že byla nepravomocně odsouzena v případu licencí pro solární elektrárny. Ministerstvo průmyslu a obchodu však uvádělo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon. Její mandát skončí v červenci příštího roku, kdy vedení úřadu nově převezme pětičlenná rada.

Problémy ohledně právního postavení vedení energetického regulátora způsobila rozsáhlá novela energetického zákona, která nabyla účinnosti od ledna. Novou pětičlennou Radu Energetického regulačního úřadu uzákonila až od srpna 2017, předsedu a místopředsedu úřadu ale vyňala z výjimek služebního zákona už s nynějším rokem.

Newsletter