Senát USA bude hlasovat o návrzích na zpřísnění prodeje zbraní

Senát Spojených států bude příští týden, zřejmě v pondělí, hlasovat o čtyřech návrzích zákona o kontrole prodeje zbraní. Podle agentury Reuters to dnes oznámil republikánský senátor John Cornyn.

Senátoři budou posuzovat dva návrhy z dílny demokratů a dva od republikánů, mimo jiné i od Cornyna. Ten chce, aby vláda mohla pozdržet prodej střelné zbraně člověku podezřelému z terorismu o 72 hodin. Pokud by úřady chtěly nabytí zbraně u daného člověka trvale zabránit, musela by se prokuratura pro souhlas obrátit na soud.

Demokratický senátor Chuck Schumer přirovnal Cornynův návrh k vlkovi v rouše beránčím, neboť by to každému teroristovi umožnilo získat zbraně. Také prezidentská kampaň demokratky Hillary Clintonové označila takovéto opatření za kouřovou clonu, na což Cornyn reagoval rozhněvaně.

„Kdyby komukoli mohlo být bráněno v jeho ústavních právech bez řádného zákonného postupu, tak by to bylo neamerické,“ řekl Cornyn.

Další návrh, o kterém bude Senát hlasovat, vytvořila demokratická senátorka Dianne Feinsteinová. Ta chce, aby lidé na vládním seznamu lidí podezřelých z terorismu nemohli zbraně nakupovat. Stejný návrh se neúspěšně pokoušela prosadit i loni po krveprolití v kalifornském San Bernardinu, kde zahynulo 14 lidí.

Ve Spojených státech se po nedělním masakru v gay klubu v Orlandu na Floridě, kde útočník Omar Mateen zabil 49 lidí, opět debatuje o způsobech, jak omezit prodej zbraní. Kritici volného přístupu ke střelným zbraním tvrdí, že koupit si pistoli nebo pušku je snadnější než si pořídit například štěně. Naopak republikáni, kteří Kongres ovládají, podporovaní vlivnou Národní asociací držitelů zbraní (NRA), rázné změny odmítají a trvají na zachování ústavního práva, které zaručuje občanům držet a nosit zbraně.

Newsletter