Senát USA schválil reformu MMF

Americký Senát schválil reformu podílnické struktury Mezinárodního měnového fondu (MMF), která mění hlasovací práva ve fondu ve prospěch velkých rozvíjejících se zemí v čele s Čínou a Indií. Reforma byla součástí návrhu zákona o federálních výdajích. Na souhlas Washingtonu čekali ostatní členové MMF pět let.

MMF se dohodl na změně členských kvót a hlasovacích práv v roce 2010. Po reformě se má z Číny stát třetí největší člen MMF co do podílu hlasovacích práv a její kvóta se má zvýšit ze 3,7 na 6,1 procenta. Ve výkonné radě fondu se má zvýšit vliv Brazílie, Indie a dalších mladých tržních ekonomik; snížit se má zejména podíl západní Evropy a nepatrně i kvóta USA. Brazílie, Čína, Indie a Rusko budou patřit mezi deset největších akcionářů MMF.

Šéfka MMF má být souzena kvůli sporné arbitráži, odvolá se

Jde o největší změnu struktury MMF od jeho založení na sklonku druhé světové války. Po schválení změn se má zdvojnásobit objem peněz, které bude mít fond k dispozici.

Šéfka MMF Christine Lagardeová před rokem prohlásila, že fond je připraven pokročit v reformách bez Spojených států. Pro takový krok se veřejně vyslovovali zejména zástupci Ruska a Brazílie.

MMF potvrdil: Rusko má právo na splacení celé ukrajinské půjčky

Newsletter