Senátní volby vyhrála KDU-ČSL, ČSSD obhájila jen dva mandáty

KDU-ČSL vyhrála senátní volby. Kandidáti s její podporou podle propočtů ČTK uspěli v devíti z 27 obvodů. Lidovci tak navázali na svůj úspěch v rámci někdejší čtyřkoalice. Po třech mandátech získaly ANO, hnutí Starostů a ODS. ČSSD vyhrála jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz.

Výsledek hlasování do jisté míry ovlivnila rekordně nízká účast – hlasovat přišlo podle údajů na volebním webu po sečtení hlasů z téměř všech okrsků jen 15,4 procenta voličů.

Senátní finále provázela dosud nejnižší volební účast

Letošní senátní finále provázela dosud nejnižší volební účast. K hlasovacím schránkám přišlo vybírat člena horní komory 15,38 procenta voličů. V posledním senátním finále řádných voleb před dvěma lety byla účast zhruba o 1,3 procentního bodu vyšší.

Nejméně voličů přišlo letos rozhodnout o svém zástupci v horní parlamentní komoře v mosteckém obvodu, a to 10,73 procenta. Naopak nejvyšší účast byla v Praze 6, v níž hlasovalo 23,23 procenta lidí oprávněných volit.

Štěch se chce znovu ucházet o post předsedy Senátu

Dosavadní předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) je připraven znovu se o funkci ucházet, pokud ho jeho stranický klub vyzve. Přes prohru ČSSD ve volbách do třetiny křesel v dolní komoře, které dnes uzavřelo druhé kolo, zůstává její frakce nejsilnější.

„Pokud náš klub, který bude nejsilnějším, mne bude nominovat, jsem připraven tu kandidaturu převzít a ucházet se o důvěru senátorek a senátorů. Záleží ale na plénu Senátu, zda by takový návrh podpořil,“ řekl ČTK s tím, že jednání se po dnešku otevírají.

Senátorem za Frýdek-Místek asi Cienciala

Za senátní obvod Frýdek-Místek se zřejmě stane senátorem vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala (OBČANÉ SPOLU – NEZÁVISLÍ). V druhém kole voleb porazil poslankyní KDU-ČSL Pavlu Golasowskou. ČTK to propočetla z průběžných výsledků voleb, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Dosavadní senátor Petr Gawlas (ČSSD) do druhého kola nepostoupil.

Mandát na Mostecku obhájila lékařka Dernerová (za Severočeši.cz)

Senátorka Alena Dernerová obhájila navzdory sporům v hnutí Severočeši.cz mandát na Mostecku. Podle propočtů ČTK porazila bývalého hokejistu a někdejšího poslance Jiřího Šlégra (ČSSD). Rozhádaní Severočeši.cz už dříve avizovali, že pokud Dernerová zvítězí, napadnou výsledky voleb u soudu.

Osmapadesátiletá dětská neuroložka Dernerová působí v horní komoře Parlamentu od roku 2010. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala jako kritička vedení Ústeckého kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. Od Nadace Charty 77 dostala cenu za občanskou statečnost.

V prvním kole voleb Dernerová získala 36,66 procenta hlasů, Šlégr pak 16,42 procenta. Přitom krátce před hlasováním vůbec nebylo jisté, zda se Dernerová voleb zúčastní: místopředsedkyně hnutí Severočeši.cz totiž požádala o stažení její kandidatury. Mostecká radnice však následně kandidaturu Dernerové potvrdila.

Post senátora za Českokrumlovsko obhájil Tomáš Jirsa (ODS)

Ve volebním souboji stávajícího senátora Tomáše Jirsy (ODS) a lékaře Jindřicha Floriána (ČSSD) zvítězil na Českokrumlovsku podle propočtů ČTK Jirsa. Politik působí v horní komoře Parlamentu již 12 let, je také dlouholetým starostou Hluboké nad Vltavou.

Devětapadesátiletý Jirsa je v Senátu místopředsedou výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Zvítězil už před týdnem v prvním kole voleb, kdy získal 32,10 procenta hlasů. Jeho protikandidát, primář nemocnice v Českém Krumlově Florián, tehdy dostal 23,72 procenta hlasů.

Třetí v prvním kole skončil vysokoškolský učitel Miroslav Máče z KSČM. Kandidoval například také spisovatel David Žák (za TOP 09) nebo manažerka Jitka Zikmundová (za KDU-ČSL). Vládní hnutí ANO v tomto volebním obvodu žádného kandidáta nepostavilo.

Pedagog Růžička v Praze 6 porazil Bělohradského

Do Senátu zamíří podle propočtů ČTK Jiří Růžička (za TOP 09), ředitel Gymnázia Jana Keplera. Ve volebním obvodu Praha 6 zvítězil nad filozofem Václavem Bělohradským (za ČSSD). Současný senátor Petr Bratský (ODS) nekandidoval.

Osmašedesátiletý pedagog Růžička přesvědčivě zvítězil už před týdnem v prvním kole senátních voleb, kdy získal 42,31 procenta hlasů. Bělohradský, který kandidoval i s podporou Strany zelených, postoupil s 16,72 procenta hlasů.

V prvním kole za sebou Růžička s Bělohradským nechali disidenta Františka „Čuňase“ Stárka (za ODS) nebo tanečníka a současného uměleckého šéfa Mezinárodní konzervatoře v Praze Vlastimila Harapese (za ANO), kteří oba získali přes 13 procent hlasů. V poli poražených skončil i bývalý ředitel Sazky Aleš Hušák (za Nezávislé).

Senátorem za Jičínsko bude Czernin (TOP 09+STAN)

Novým senátorem za Jičínsko se podle propočtů ČTK stane místostarosta Dymokur, zemědělec a lesník Tomáš Czernin (TOP 09+STAN). Ve volebním finále porazil starostu Jičína Jana Malého (ANO). Czernin v Senátu nahradí sociálního demokrata Josefa Táborského, který před týdnem skončil třetí a do volebního finále se neprobojoval.

Czernin zvítězil i v prvním kole voleb se ziskem 28,51 hlasů. Senátorské křeslo se ve stejném volebním obvodě pokoušel získat i před šesti lety. Tehdy ale neuspěl, když skončil na třetím místě.

Senátorem se na Jičínsku chtělo stát sedm lidí, což byl stejný počet jako při volbách v roce 2010. Kromě Táborského neuspěl třeba bývalý senátor Vladimír Dryml (Úsvit).

Táborský před šesti lety zvítězil se ziskem 54,09 procenta hlasů. Ve druhém kole tehdy zvrátil výsledek prvního kola, které vyhrál jeho soupeř Jiří Liška (ODS). Liška byl do té doby senátorem za Jičínsko 14 let od roku 1996, tedy od vzniku Senátu.

Za Novojičínsko bude senátorem Orel (SZ), vystřídá Bestu (ČSSD)

Senátorem za Novojičínsko se stane po končícím Zdeňkovi Bestovi (ČSSD) vedoucí záchranné stanice zvířat v Bartošovicích Petr Orel, kterého nominovaly Strana zelených a KDU-ČSL. Porazil novojičínského starostu Jaroslava Dvořáka (ČSSD). ČTK to propočetla z průběžných výsledků voleb, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Dosavadní senátor Besta svůj mandát už neobhajoval.

Za Mělnicko bude v Senátu starosta Holeček (STAN)

Novým senátorem na Mělnicku bude podle propočtů ČTK starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN). V dnešním druhém kole voleb porazil nynější senátorku Veroniku Vrecionovou (ODS). Holeček zvítězil i před týdnem v prvním kole voleb. Vrecionová za ním tehdy zaostala o 684 hlasů.

Holeček se začal angažovat v komunální politice po listopadu 1989. V roce 1990 se stal zastupitelem Kralup nad Vltavou, později místostarostou a od roku 2006 je starostou Kralup nad Vltavou. Od roku 2008 je zastupitelem Středočeského kraje a jako náhradník krátce zasedal i v Poslanecké sněmovně.

Poražená senátorka Vrecionová byla do horní komory zvolena v roce 2010. Tehdy vyhrála senátní volby se ziskem 55,83 procenta hlasů. Ve druhém kole porazila sociálního demokrata Milana Němce.

Na Mělnicku se letos chtělo stát senátorem deset lidí, což bylo o čtyři kandidáty více než před šesti lety. Za sociální demokraty neúspěšně kandidoval poslanec Stanislav Huml, za hnutí ANO se do Senátu nedostal lékař Igor Karen, za komunisty se do horní komory neprobojoval dosavadní krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

Za Liberecko bude senátorem starosta Chrastavy Canov (STAN)

Novým senátorem za Liberecko podle propočtů ČTK bude chrastavský starosta Michael Canov (STAN). Ve druhém kole voleb porazil majitele pivovaru Marka Vávru (ANO). Canov v horní komoře nahradí občanského demokrata Přemysla Sobotku, který byl senátorem od vzniku jejího vzniku, tedy 20 let.

Canov zvítězil s velkým náskokem již před týdnem při prvním kole voleb, kde mu voliči dali 45,30 procenta hlasů. Vávra z druhého místa postoupil do volebního finále se ziskem 15,38 procenta hlasů.

Na Liberecku se chtělo stát senátorem devět lidí, což byl stejný počet jako před šesti roky. Sobotka letos o hlasy voličů nebojoval, protože se chce věnovat komunální politice.

Sobotka před šesti roky v druhém kole zvítězil a podruhé obhájil senátorské křeslo se ziskem 54,02 procenta hlasů. Porazil tehdy kandidáta sociální demokracie Stanislava Eichlera.

Sobotku se pokusila za ODS neúspěšně nahradit podnikatelka Martina Bufková Rychecká. Za sociální demokraty neuspěl bývalý skokan na lyžích a poslanec Pavel Ploc. Voliči v Senátu nechtěli ani náměstka libereckého primátora Jana Korytáře, jehož Canov považoval za nejsilnějšího soupeře.

Válková senátorkou nebude, v Praze 11 ji porazil Kos (HPP 11)

Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) senátorkou za Prahu 11 nebude. V souboji o křeslo v horní komoře Parlamentu ji porazil tamní dlouholetý zastupitel a spoluzakladatel Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos. Vyplývá to z propočtů ČTK. Současný senátor Milan Pešák (ODS) mandát neobhajoval.

Bývalý místostarosta Prahy 11 Kos zvrátil výsledek z prvního kola, kde s 16,67 procenta hlasů zůstal za Válkovou, které dalo důvěru 19,23 procenta voličů. Svůj postup před týdnem označil za výsledek dlouhodobé práce pro Jižní město.

Osmapadesátiletého zastupitele podporovali zelení, piráti a lidovci. O sedm let starší profesorku trestního práva Válkovou zase před druhým kolem podpořila ČSSD.

Válková a Kos v prvním kole porazili například bývalého pražského primátora Jana Koukala (za SsČR) nebo exstarostku Prahy 11 a zakládající členku ODS Martu Šorfovou.

Newsletter