Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu zlepšila

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu zlepšila, a zotavila se tak po propadu z předešlého měsíce. Trhy se vyrovnaly s prvotním šokem, který způsobilo rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, a na dopady takzvaného brexitu začaly nahlížet s větším optimismem. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila organizace Sentix.

Index důvěry na srpen vystoupil na 4,2 bodu z 1,7 bodu v předešlém měsíci. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že se index dostane pouze na 3,0 bodu.

„Šok z brexitu trval jen chvíli. Obavy ze zpomalování ekonomiky se už dál neprohlubovaly,“ uvedla organizace. Investory potěšil i krok britské centrální banky, která minulý týden snížila základní úrok na nové rekordní minimum 0,25 procenta a oznámila, že do ekonomiky napumpuje dalších 60 miliard liber.

Dílčí ukazatel očekávaného vývoje se v reakci na zlepšení nálady zvýšil na 4,8 bodu z červencových minus 2,0 bodu. Zhoršil se naopak index, který měří současnou situaci. Ten klesl na 3,8 bodu z červencových 5,5 bodu, a dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského února.

Důvěra v ekonomiku Německa se podle indexu pro tuto zemi zlepšila na 19,8 bodu z 18,4 bodu v červenci. Investoři rovněž na vyhlídky největší evropské ekonomiky nahlíželi s větším optimismem. Ukazatel pro tato očekávání vzrostl na 7,0 z červencových 2,7 bodu.

Ekonomové předpokládají, že německá ekonomika ustojí dopady brexitu lépe, než si původně mysleli. Ekonomický institut DIW minulý týden uvedl, že růst německé ekonomiky bude kvůli dopadům britského referenda nižší o 0,3 procentního bodu. Původně se obával snížení o půl procentního bodu.

Newsletter