Šest republikánských kandidátů na prezidenta USA je bez peněz

Šest republikánských kandidátů na amerického prezidenta ve volbách v roce 2016 se blíží finanční krizi a lze očekávat, že někteří z nich budou muset kvůli nedostatku prostředků opustit pole uchazečů. Napsala to dnes agentura Reuters.

Kentucký senátor Rand Paul, bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, guvernér Louisiany Bobby Jindal, někdejší guvernér státu New York George Pataki, senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham a bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum, ti všichni ve třetím čtvrtletí letošního roku utratili víc peněz, než dostali. Vyplývá to ze zpráv o financování kampaně.

Zmíněná šestice dokázala dohromady vybrat šest milionů dolarů, během léta však utratila více než 9,5 milionu dolarů. Všech šest kandidátů přitom v průzkumech veřejného mínění značně zaostává, upozornila agentura Reuters.

„Žijí na hraně,“ prohlásil Lawrence Noble, bývalý poradce federální volební komise. „Blížíme se k okamžiku, kdy mnozí z těchto uchazečů budou muset přiznat, že kampaň nezvládnou,“ dodal.

Experti varují, že pokud míra utrácení přesáhne 100 procent, vzniká nebezpečná situace. U Patakiho toto číslo narostlo na 226 procent, u Grahama na 188 procent, u Paula na 181 procent, u Jindala na 144, u Huckabeeho na 110 a Santoruma na 101 procent. Nejvíce peněz v bance z nich mají Rand Paul 2,1 milionu dolarů a Lindsey Graham 1,7 milionu dolarů. Všichni zmínění kandidáti shodně odmítají, že by se do finančních potíží dostali.

Republikánští kandidáti se ovšem potýkají ještě s jedním velkým problémem, a to je vysoký počet soupeřů pro primárky. O nominaci pro volby plánované na listopad 2016 se uchází stále 14 republikánských kandidátů, což je dvakrát tolik, co ve stejném okamžiku před volbami v roce 2012.

Newsletter