Šest tipů od úspěšných žen v byznyse. Co dělat a na co kašlat?

Podnikající žena nebo žena ředitelka dnes rozhodně neznamená ojedinělý úkaz. Dámy se čím dál častěji pohybují i na donedávna vyloženě mužském poli. Aby tento pohyb ovšem nepřipomínal spíše slona v porcelánu, připravili jsme několik tipů, na co si dát pozor, co dělat a čeho se naopak vyvarovat.

Nebuďte šedými myškami, ale nedrážděte

Žena by se měla oblékat co nejvíce elegantně. Mít vždy upravený make-up, nehty, vlasy, střevíce. Rozhodně by neměla nosit příliš krátké sukně a šaty, průsvitné halenky, nebo příliš křiklavé barvy. O legínách a outdoorovém oblečení nemluvě. Podle Marie Zezulkové, ředitelky Národního centra energetických úspor, se ženy ale mohou více odvázat. Z kostýmů tmavé barvy vsadit na pastelové barvy nebo květinové vzory. Dogma už také není, že žena musí vždy nosit lodičky. “Pokud má žena pěstěný výstřih, není nutné jej halit. Je nutná perfektně padnoucí podprsenka, která udrží ten správný tvar a míra výstřihu je tak akorát, že naznačí, ale ne zcela odhalí,” radí Zezulková, podle které se odhalená ramena dají vždy skrýt do šály nebo lehké peleríny. “V mužském světě je móda hobby a ženy by neměly být šedými myškami, měly by inspirovat. Ale nikdy ne dráždit,” dodává Zezulková.   

Vykašlete se na genderové stereotypy

Asi jste už párkrát slyšeli větu, že „to a to“ se k ženě nehodí. „Vykašlete se na genderové stereotypy. Věřte sobě a svým schopnostem. Pokud ale něco chcete, musíte si o to říct a tvrdě pracovat, abyste se dostala co nejdál. Sebelítostí ničeho nedosáhnete. Chcete povýšení nebo vyšší finanční ohodnocení? Připravte si soubor argumentů, vydařené projekty a ty předložte svému nadřízenému. Ze své zkušenosti mohu říct – funguje to,“ říká Bronislava Chudobová, ředitelka jazykové agentury Skřivánek s půlmiliardovým ročním obratem.

Při budování byznysu nezapomínejte na blízké

Základem pro úspěšný́ byznys, ať už jste muž či žena, je mít kolem sebe lidi, kterým můžete důvěřovat. “Každý den není jen posvícení, ale i stres a tvrdá práce, která logicky za úspěchem stojí. Pokud však máte dobré rodinné zázemí, je to velká výhra. Ač si to někdy nechceme připustit, pokud nemáte klid v rodinném životě, tak se to vždy odrazí i v životě pracovním,” říká Jitka Chizzola, generální ředitelka pojišťovny právní ochrany D.A.S. “Rodina funguje jako terapie a dokáže vlít novou krev do žil, pokud v práci prožíváte náročné období. Na své blízké proto nezapomínejte a važte si jich. To oni vám dokáží nastavit zrcadlo a být k vám upřímní. To oni při vás budou v dobrém i zlém a můžete z nich čerpat energii a někdy i dobré postřehy,” doplňuje Chizzola s úsměvem.

Žádné dogma neexistuje, důležité je být sama sebou

Důležitou otázkou pro ženy je líčení a upravenost vůbec. „Já osobně sázím na jednoduchost, eleganci, ženskost a pohodlí. Jsem ráda ženou, cítím se dobře a pohodlně ve všem, co to akcentuje. Líčení mám ráda výrazné, ale volím převážně zemité odstíny, které vypadají stále přirozeně. Pro mne je zásadní i péče o vlasy. Dobrý střih i viditelná péče upravený dojem posílí, stejně jako pravidelná manikúra. Čas, který takto investujete do sebe, se vám bohatě vrátí,” radí Veronika Brázdilová, ředitelka společnosti Xerox pro Českou republiku. Podle ní žádné dogma neexistuje, základem je být sám sebou. Doporučuje ale ctít určité mantinely a vždy myslet na to, jak budete na druhé působit. „Jeden můj trik – až budete mít jednání s mužem a budete vědět, že to bude ostrá diskuze, zkuste si na sebe vzít něco růžového,” doporučuje Brázdilová.

Chovejte se jako ženy

Ženy se v mnohém od mužů liší a není to jen o fyzických dispozicích. Nemá smysl hrát si na muže, přebírat od nich jejich chování. Prostě buďte samy sebou. Jakmile vystoupíte z nepřirozené role, bude se lépe dýchat nejen vám, ale i vašim kolegům. „Ženy by neměly za každou cenu po vzoru mužů přistupovat pouze na tvrdé argumenty, eskalaci nebo zvyšování hlasu. Důležité je, aby si žena při jakémkoliv jednání zachovala nadhled a svoji přirozenou ženskost. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud žena vystupuje s grácií sobě vlastní, dokáže mnohdy dosáhnout svého cíle snadněji než muži za použití silových až agresivních praktik,“ radí Alice Kubíčková, ředitelka Komory právní odpovědnosti a zakladatelka advokátní kanceláře LP Legal.

Být matkou není handicap

S rolí ženy je spjata i role matky. „Předsudky jsou v nás všech, nejen v mužích. Přitom matky často pracují za dva, jsou loajálnější a bývají daleko produktivnější a efektivnější,” říká Petra Šebo, marketingová a PR manažerka společnosti Xerox. Matky samoživitelky jsou pak zcela zvláštním druhem. „Mají na sobě dvě obrovské role – rodiče a živitele zároveň a snaží se excelovat v obou disciplínách,” přibližuje Šebo, podle které je základ začít u sebe, obhájit si právo na odpočinek. Flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova i zkráceného úvazku jsou naprosto oprávněné požadavky. Ideální je monitorovací proces práce mimo kancelář na začátku spolupráce, který uklidní obě strany.

 

Newsletter