Severní Korea provedla dva testovací odpaly nových raket Musudan

Severní Korea dnes uskutečnila svůj zatím patrně nejzdařilejší test nové rakety středního doletu Musudan. Oznámila to jihokorejská armáda, podle níž raketa doletěla do vzdálenosti 400 kilometrů. Střela má ovšem až desetinásobný dosah.

KLDR dnes učinila dva pokusy o odpálení rakety Musudan. V prvním případě byla raketa vyslána z města Wonsan na východním pobřeží KLDR, zřejmě z mobilní odpalovací rampy. Jihokorejské vojenské zdroje označily test za selhání, stejně jako všechny dosavadní zkoušky tohoto typu rakety. Raketa se rozpadla ve vzduchu poté, co urazila asi 150 kilometrů.

Zhruba o dvě hodiny později byla odpálena druhá raketa Musudan. Zatím není jasné, zda tento odpal lze skutečně považovat za úspěch, známo není ani to, jak let rakety skončil. Uražená vzdálenost se nicméně rovná více než polovině vzdálenosti od severokorejských odpališť k hlavnímu japonskému ostrovu Honšú, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí Pentagonu řekl, že obě rakety dopadly do Japonského moře. Americké ministerstvo zahraničí prohlásilo, že vypuštění severokorejských balistických raket nic nemění na záměru Washingtonu rozmístit v Jižní Koreji americký protiraketový štít THAAD. Tento moderní systém ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle.

Japonský ministr obrany Gen Nakatani sdělil, že raketa dosáhla výšky 1000 kilometrů, což ukazuje, že Pchjongjang udělal pokrok ve svém raketovém programu. „Hrozba Japonsku se stupňuje,“ řekl. Japonsko označilo akci za vážné porušení rezoluce OSN, proti níž hodlá protestovat.

Střely Musudan mohou zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Tato raketa byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu a letos v dubnu poprvé otestována. Nejméně čtyři pokusy byly dosud neúspěšné. Předpokládá se, že KLDR disponuje až 30 raketami Musudan.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v reakci na dnešní severokorejský test prohlásila, že KLDR svými opakovanými raketovými a jadernými testy míří k sebezničení. „Severokorejský režim by si měl uvědomit, že na konci těchto nebezpečných provokací ho čeká naprostá izolace a sebezničení,“ prohlásila Pak. Jihokorejská vláda kvůli testu svolala mimořádnou bezpečnostní schůzku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnešní severokorejskou raketovou zkoušku odsoudil a vyzval Pchjongjang k ukončení „provokativních akcí, které narušují mezinárodní bezpečnost a dialog“. Tato zkouška je podle něj porušením hned několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Vyzval KLDR k plnění svých mezinárodních povinností a k ukončení vývoje balistických střel.

Japonský ministr obrany dnes uvedl, že není vyloučeno, že Pchjongjang provokativní akci načasoval na výročí začátku Korejské války (25. června 1950 až 27. července 1953). Oba státy na Korejském poloostrově jsou od té doby oficiálně ve válečném stavu, neboť konflikt neskončil mírovou dohodou, ale pouze uzavřením příměří.

Newsletter