Seznam: Policisté dopadli hackera, který vydíral Babiše

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dopadli muže, který údajně vydíral vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Informoval o tom server Seznam Zprávy. Zatčenému muži se prý podařilo prolomit zabezpečení facebookového účtu Babišovy dcery a stáhnout z něj několik fotografií, které sdílela jen se svými přáteli. Oficiálně nechtějí policisté případ komentovat.

Babiš informace o hackerském útoku na svou rodinu potvrdil. „Já jsem na to podal několik trestních oznámení, policie mě k tomu několikrát vyslechla,“ řekl serveru ministr financí a podnikatel. I on má informace, že policie pachatele zadržela.

Babiš události spojuje s hackerskou skupinou Anonymous, která v létě zaútočila na weby společností jeho holdingu Agrofert. Tvrdí, že motivem vydírání byla politika a kontroverzní elektronická evidence tržeb (EET), kterou připravil jeho úřad. „Dělali to, abych ukončil projekt EET,“ míní místopředseda vlády.

Je ale pravděpodobné, že zadržený muž členem Anonymous není, uvedl server Seznam Zprávy. Už dříve se totiž na facebooku objevily fotografie z Babišova soukromí a údajné dokumenty ke kauze Čapí hnízdo. Zástupci Anonymous přitom v rozhovoru pro server Lupa.cz popřeli, že by za tím stáli jejich lidé.

Za tři roky ve vládě byl útok hackera už třetím případem, kdy byl Babiš nebo jeho rodina ohrožena kriminálním činem. Minulý rok v létě vyšlo najevo, že balkánský gang, který plánoval krádež ve vile bývalého politika Rudolfa Blažka, zvažoval únos Babišovy dcery. Pětice mužů zapletených do tohoto případu nyní stojí před soudem. Už v lednu 2015 pak slovinská policie zatkla Itala, který Babišovi poslal obálku s kyanidem, připomněl web Seznam Zprávy.

Newsletter