Seznam zájemců o ostravské hutě zveřejní vlastník v červenci

Jména potenciálních zájemců o ostravské hutě mateřská společnost ArcelorMittal v současné době nechce říct. Zaznělo na jednání pracovní skupiny k prodeji, na které byly pozvány i odbory. Podle AMO jde totiž pouze o indikativní seznam, který se může výrazně lišit od skutečných zájemců. Jasno by mělo být v červenci.

Zástupcům státu ani odborů se takový přístup nelíbí. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner připomněl, že podle Evropské komise má být celý proces prodeje maximálně otevřený. „Uniká mi racionální důvod, proč neumí zástupci ArcelorMittalu potenciální zájemce a podmínky prodeje zveřejnit už teď, když říkají, že je stejně zveřejní,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Není to dobře navíc, když mi několik eurokomisařů, s kterými jsem o dané věci jednal, potvrdilo, že mají špatné zkušenosti s novými vlastníky firem – často jde pouze o účelové skupování a následné zavírání. To nesmíme dopustit, vždyť ostravské hutě zaměstnávají na sedm tisíc lidí.“

Tomáš Hüner zdůraznil, že proces prodeje má být maximálně otevřený, ale nesmí se zbořit z hlediska byznysu.  „V této chvíli mi přijde, že tu ze strany ArcelorMittal Ostrava není zájem o otevřenou komunikaci tak, jak to požaduje Evropská komise,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a dodává: „Navrhuji proto, abychom požádali o indikativní seznam přímo Evropskou komisi, je třeba s ní přímo jednat se zapojením odborů. Velmi mě mrzí, že tu nebyla předána informace, kterou jsme požadovali. Odbory chtějí o procesu prodeje informovat největší průmyslovou odborovou centrálu v Evropě.“

Oddělený správce AMO Ashok Patil slíbil, že seznam zájemců zveřejní poté, co bude závazný. Sám ho v současné době nezná. Navrhl proto společné setkání se zástupci ministerstva a odborů poté, co proces prodeje bude v další fázi. Uvedl, že vlastní prodej řeší londýnská centrála ArcelorMittal, která je nyní vázána dohodou o mlčenlivosti. Firma nicméně přislíbila, že se na možnost zveřejnit už teď informace o zájemcích v Londýně zeptá.

Proces prodeje ostravských hutí včetně další akvizice ArcelorMittal v Evropě dozoruje Evropská komise. Měla by mimo jiné hodnotit, zda zájemci o ArceloMittal Ostrava splňují stanovená kritéria. Konkrétně jde o znalost, zda by byli schopni ostravské hutě řídit, dostatečné finance a připravené přesvědčivé dlouhodobé strategické záměry s ostravskými hutěmi včetně plánů výroby. Aby se, jak řekl oddělený správce AMO Ashok Patil, nejednalo o spekulanta, který firmu zavře. Podle všech účastníků pracovního setkání je klíčové, aby hutě jely dál tak, jak jedou dosud. Další jednání se má uskutečnit v létě.

Newsletter