Shell a Katar kvůli cenám ropy zrušily projekt

Největší evropská ropná firma Shell a Qatar Petroleum zrušily plánovaný petrochemický projekt v Kataru. Důvodem je současný pokles cen ropy, oznámily dnes společnosti. Je to již druhý velký energetický projekt zrušený v oblasti Perského zálivu od doby, kdy ceny ropy začaly klesat. 

Celková investice do projektu měla činit 6,4 miliardy USD (152,3 miliardy Kč). Podle firem je projekt kvůli vysokým nákladům „komerčně neproveditelný, zejména za současné ekonomické situace, která panuje v energetickém průmyslu“. Ceny ropy od června klesly o téměř 60 procent. 

Státní firma Qatar Petroleum a Shell se dohodly na projektu v prosinci 2011. V petrochemickém komplexu měla katarská firma vlastnit podíl 80 procent a Shell 20 procent. 

Projekt však měl problémy již před začátkem poklesu cen ropy. Firmám se nedařilo získat finanční pomoc u bank, napsala agentura Reuters. 

Společnost Saudi Aramco ze Saúdské Arábie nedávno pozastavila plány na výstavbu závodu na čistá paliva v hodnotě dvě miliardy USD u své největší rafinerie. 

Newsletter