Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Silný rubl v Rusku omezuje pozitivní dopad dohody o snížení těžby

Silný rubl ohrožuje ruské producenty ropy i naděje vlády na zvýšení rozpočtových příjmů, které měla přinést dohoda těžařských zemí o snížení produkce suroviny. Přední světoví těžaři se koncem loňského roku dohodli na snížení těžby s cílem omezit zásoby a zvýšit ceny ropy. Cena uralské ropy od dohody sice vzrostla o 20 procent, rubl ale za stejnou dobu posílil k dolaru o více než deset procent, což snížilo zisky z prodeje ruské ropy.

„Rubl činí (ropným) firmám potíže – výsledky za první čtvrtletí budou kvůli silnému rublu horší,“ řekl podle agentury Reuters makléř Alexandr Kornilov ze společnosti Aton. Když posiluje domácí měna, snižují se i rozpočtové příjmy vlády z vývozu ropy.

Ruská ropná společnost Russněfť uvedla, že růst cen ropy nevykompenzoval v rublovém vyjádření její snahy o omezení těžby. „Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím se cena jednoho barelu ropy vyjádřená v rublech téměř nezměnila,“ uvedla firma. Další ruské ropné firmy se k dopadu silného rublu nevyjádřily. Russněfť patří ke středně velkým firmám, vytěží zhruba 140.000 barelů denně.

Ruské ministerstvo energetiky uvedlo, že cena ropy v rozmezí 55 až 60 dolarů za barel je pro všechny producenty uspokojivá. Cena severomořské ropy Brent se dnes pohybuje kolem 56 dolarů za barel. Ministerstvo se však odmítlo vyjádřit k tomu, zda je dohoda o snížení těžby pro Rusko méně atraktivní kvůli silnému rublu.

Po podpisu dohody ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že příjmy federálního rozpočtu díky vyšším cenám ropy mohou stoupnout o 1,75 bilionu rublů (782 miliard Kč) a zisky firem o 750 miliard rublů. Nový výpočet ruského ministerstva financí, který agentura Reuters viděla, ukazuje, že pokud rubl zůstane letos na stejné úrovni, stoupnou příjmy vlády z prodeje ropy a plynu o jeden bilion rublů. Ministerstvo financí odhaduje, že rubl je nadhodnocen o deset až 12 procent.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nyní zvažuje, zda prodlouží dohodu o snížení těžby i do druhé poloviny letošního roku. Platnost nynější dohody je do konce června. Podle zdrojů se většina členů kartelu přiklání k prodloužení dohody a s návrhem souhlasí i některé nečlenské země. Rusko zatím veřejně neuvedlo, zda prodloužení dohody podporuje, ale obává, že vlivem vyšších cen ropy se opět zvýší těžba ropy z břidlic v USA.

Newsletter