Singer pravděpodobně do Rozvojové banky Rady Evropy nepůjde

Guvernér České národní banky Miroslav Singer pravděpodobně do Rozvojové banky Rady Evropy po skončení svého mandátu nepůjde. Vyplývá to z vyjádření Singera v rozhovoru pro ČTK. V úvahu tak podle něj připadá, že by mohl působit v soukromém sektoru. Má rovněž nabídky v době tzv. půlroční karantény přednášet na vysoké škole.

„Já si myslím, že tímto směrem má budoucnost nakonec nepůjde, ale čekám nejprve na oficiální potvrzení vítěze výběrového řízení,“ uvedl.

Singer potvrdil na počátku března, že se uchází o místo viceguvernéra Rozvojové banky Rady Evropy (CEB). Kandidaturu na místo ve vedení CEB za Českou republiku navrhlo Singerovi ministerstvo financí. CEB nabízí půjčky státům, a to například na sociální bydlení, modernizace nemocnic nebo rekonstrukce památek, ale i třeba v případě živelních pohrom.

Singerovi skončí na konci června druhý šestiletý mandát. Ve funkci guvernéra jej nahradí Jiří Rusnok. Po skončení mandátu má Singer tzv. půlroční karanténu, během níž nesmí nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru.

„Nabídky i na ten půlrok přicházejí. Některé nejsou na plný úvazek. Ale nyní mluvit o něčem hotovém po tomto období není zatím možné,“ řekl Singer. V rámci půlroční karantény má pak například možnost učit. „Umím si představit, že něco odučím na VŠE, těch možností na ten půlrok je příliš mnoho. Prostě čekám nyní, jak to vše dopadne, a pak se podle toho rozhodnu,“ dodal.

Při hodnocení svého působení v ČNB Singer uvedl, že za dobu více než 11 let nezažil ze strany vlády žádné politické tlaky k ovlivnění měnové politiky. „V otázce dohledu nad finančním trhem sice byla řada sporů. Ale nic systémového bych asi nenašel,“ uvedl.

Singer (48) před působením v ČNB pracoval mimo jiné v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Byl hlavním ekonomem Expandia Finance, poté ředitelem Investiční společnosti Expandia a ředitelem společnosti Expandia Holding. Pak nastoupil do PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.

Byl rovněž členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a průmyslových firem Jitona, Vigona a Vlnap. Byl členem redakční rady časopisu Finance a úvěr a Business Central Europe.

Newsletter