Škoda JS loni utržila 3,5 miliardy Kč, meziročně o 19 pct více

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, utržila loni podle mezinárodních účetních standardů 3,51 miliardy korun, meziročně o 19 procent více. Hrubý zisk podniku vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč. Vývoz převýšil 58 procent. Podnik, který letos slaví 60. výročí vzniku, získal nové zakázky za téměř 4,2 miliardy Kč, meziročně o zhruba 200 milionů korun více. Šlo o 16. ziskový rok v řadě, řekl novinářům předseda představenstva a generální ředitel Josef Perlík. Firma udržela 1100 zaměstnanců.

Hlavními projekty byly obnova systému kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany, servis a údržba všech šesti jaderných bloků v ČR, dostavba 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce, obnova systému kontroly a řízení maďarské jaderné elektrárny Paks, výroba lineárních krokových pohonů pro druhý blok Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Škoda JS dále uzavřela kontrakt na dodávku 58 kontejnerů na použité jaderné palivo pro Temelín, a to s vlastním typem kontejneru Škoda, která bude realizována v letech 2018 až 2035.

Z celkových tržeb tvořil 47 procent investiční inženýring, tedy výstavba a modernizace jaderných zařízení, 33 procent výroba zařízení pro jaderné elektrárny a zbytek servis jaderných elektráren.

Newsletter