Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Škoda po požáru v elektrárně Chvaletice bude vyšší než 50 mil.Kč

Ve chvaletické elektrárně dnes pokračuje vyšetřování úterního požáru, hořel dopravník hnědého uhlí a palivová věž. Hasiči předběžně uvedli, že škoda je 50 milionů korun, dnes se bude částka upřesňovat, patrně bude mnohem vyšší, řekla ČTK mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Požár vypukl v úterý časně ráno, před čtvrtou hodinou, hasiči jej dostali po kontrolu přibližně za dvě hodiny. Ohniska požáru dohašovali do 21:00. Byl vyhlášený třetí požární stupeň a ranního zásahu se zúčastnilo 13 jednotek z Pardubického a Středočeského kraje.

„Požár zcela zničil prostor dopravy uhlí do elektrárny, prostor přesypávání uhlí z jednoho dopravníku na druhý, věž i elektrickou instalaci. Žárem došlo ke zřícení dopravního mostu, ve kterém jsou dopravní pásy,“ uvedla Horáková.

Hasiči zatím stanovili čtyři verze možné příčiny vzniku požáru, nedbalost, zadřené ložisko na pásovém dopravníku, samovznícení uhlí nebo závada na elektroinstalaci. Podle policie patrně šlo o technickou závadu, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Petr Voldán.

Newsletter