Skupina MOL dosáhla zásadního kroku v projektu Polyol

Skupina MOL dosáhla zásadního kroku v petrochemickém projektu Polyol uzavřením smluv EPC (Engineering, Procurement and Construction – řízení, nákup a výstavba) se společností thyssenkrupp Industrial Solutions na realizaci výrobního komplexu polyetherpolyolů. Polyetherpolyoly slouží jako výchozí surovina pro výrobu polyuretanové pěny a jsou hlavním směrem petrochemické expanze Skupiny MOL díky jejich širokému použití v automobilovém, stavebním, obalovém a nábytkářském průmyslu.

Nový chemický závod bude mít výrobní kapacitu poyletherpolyolů 200 tun ročně. Celkové kapitálové náklady projektu Polyol jsou 1,2 mld. EUR. Pozemní práce a základní stavební činnosti budou zahájeny již ve čtvrtém čtvrtletí 2018

Projekt Polyol je v současnosti největší investicí Skupiny MOL, která se tak stane jediným integrovaným producentem polyolů ve střední a východní Evropě

Smlouvy EPC zahrnují celý technický rozsah Projektu Polyol s výjimkou určitých prvků, které se týkají zejména projektového řízení, integrace areálu a nákladů infrastruktury a nákupu aktiv.

Nový chemický závod bude mít výrobní kapacitu poyletherpolyolů 200 tun ročně, což je více, než se původně předpokládalo. Bude take schopen produkovat širší nabídku produktů, než bylo v plánu v době, kdy společnost MOL tuto dlouhodobou strategii oznámila. Závod bude také zahrnovat výrobní jednotku propylenglykolů s cílem maximalizovat provozní a komerční flexibilitu. Celkové kapitálové náklady Projektu Polyol jsou 1,2 mld. EUR, a to včetně již vzniklých nákladů.

Nový výrobní komplex bude vybudován v maďarském Tiszaújváros a měl by být v provozu od druhé poloviny roku 2021. Pozemní práce a základní stavební činnosti budou zahájeny již ve čtvrtém čtvrtletí 2018.

Zsolt Hernádi, generální ředitel a předseda představenstva MOL Group k tomu uvedl: „Konečné investiční rozhodnutí o Projektu Polyol a podepsání smluv EPC s naším strategickým partnerem, společností thyssenkrupp, představuje další významný milník v naší transformační strategii MOL 2030. Vstupujeme na trh chemikálií s vysokou přidanou hodnotou a inovativní technologií šetrnou k životnímu prostředí, což nám umožňí využívat rostoucí regionální poptávku a další příležitosti růstu ve střední a východní Evropě. Odborné znalosti a know-how společnosti thyssenkrupp budou během fáze realizace nedocenitelné.“

Marcel Fasswald, provozní ředitel thyssenkrupp Industrial Solutions AG dodal: „Nový polyolový komplex je klíčovým projektem jak pro nás, tak pro našeho zákazníka MOL a Maďarsko. Společně dokážeme zkombinovat osvědčené technologie s inovativními řešeními a nastavíme standardy, pokud jde o výkonnost, ekologičnost a automatizaci. Těšíme se na naši další spolupráci a jsme hrdí, že můžeme své dlouhodobé zkušenosti využít při výstavbě chemického závodu v takto zásadním projektu. Současně také posílíme odvětví budování závodů naší společnosti.“

Skupina MOL se v souladu se svou strategií 2030 dále posouvá po petrochemickém hodnotovém řetězci směrem k polokomoditním a speciálním chemickým produktům, a transformuje se tak na předního výrobce chemických produktů ve střední a východní Evropě. Prostřednictvím této klíčové investice se MOL stane strategickým partnerem výrobců polyuretanů ve střední a východní Evropě, a rozšíří tak svůj hodnotový řetězec postavený na nejmodernějších technologiích a kvalitních službách.

Newsletter