Skupina vedená Číňany koupí majitele zemědělské půdy v Austrálii

Čínsko-australská skupina se dohodla na koupi největšího australského soukromého majitele zemědělské půdy Kidman & Co. za 370,7 milionu australských dolarů (6,9 miliardy Kč). Dohodu ještě musí schválit australské a čínské regulační úřady. Informovala o tom BBC na svých internetových stránkách.

Austrálie loni prodej zablokovala kvůli otázce národní bezpečnosti. Největší farma skupiny, Anna Creek, která je současně i největším dobytčím rančem na světě, se částečně nachází v zakázané oblasti Woomera, kde je vojenská raketové střelnice. Farma Anna Creek byla nově z prodeje vyjmuta. Podle šéfa společnosti Kidman Johna Crosbyho by dohoda nyní měla být v souladu s požadavky úřadů.

Ve skupině, která farmu získá, vlastní 80 procent firma Dakang Australia, jejíž mateřskou společnosti je soukromá čínská firma Hunan Dakang Pasture Farming, která má také podíly v mlékárenském průmyslu na Novém Zélandu. Zbývajících 20 procent vlastní australská Australian Rural Capital (ARC).

Součástí prodeje jsou pozemky o rozloze 77.300 kilometrů čtverečných, což odpovídá zhruba jednomu procentu rozlohy Austrálie a téměř celé rozloze České republiky.

Newsletter