Skutečným vlastníkem bývalých bytů OKD má být Round Hill Capital

Skutečným vlastníkem více než 43.000 bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji se má stát mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. Byty ale bude vlastnit prostřednictvím své lucemburské firmy Fondy Bydleni 2 S.à r.l. ČTK to dnes řekl mluvčí Round Hill Capital pro Českou republiku Jiří Reichl. Reagoval tak na nejasnosti ohledně transakce, které se objevily v souvislosti s řízením na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž se obchodem začal zabývat.

Bývalé byty OKD vlastní společnost RPG Byty, v níž má podíl podnikatel Zdeněk Bakala. ÚOHS uvedl, že nepřímou výlučnou kontrolu nad společnostmi RPG Byty a RPG Služby má nabýt lucemburská firma Fondy Bydleni 2 S.à r.l. Round Hill Capital má být manažerem investice a menšinovým partnerem v navrhované akviziční skupině bez možnosti kontroly.

Reichl uvedl, že Round Hill Capital vlastní Fondy Bydleni 2 S.à r.l. v Lucembursku a k tomu korespondující Fondy Bydleni 1 s.r.o. a Fondy Bydleni 1 Services s.r.o. v České republice. Jde o nově založené investiční společnosti. „Jsou založené za účelem nákupu společností RPG Byty a RPG Služby, jak je v těchto případech obvyklé,“ uvedl mluvčí.

Řekl, že Round Hill Capital je investiční fond a správce majetku, který investuje kapitál předních světových institucionálních investorů, jak je v branži obvyklé. „Pro nájemníky se nic nemění, platí jejich nájemní smlouvy,“ uvedl Reichl. Jde podle něj o dlouhodobou investici a fond se o byty bude řádně starat.

Prodeji bytů se snaží zabránit Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, jež hájí zájmy nájemníků. Jeho předseda Roman Macháček ve středu ČTK řekl, že transakce je podezřelá a potvrzuje pochybnosti sdružení. Stát a soutěžitelé by podle něj měli rychle reagovat, protože na připomínky je jen pět dnů.

ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení. Bude posuzovat oblast pronájmu rezidenčních nemovitostí a nebytových prostor a poskytování služeb správy nemovitostí. Schválit transakci by měl nejpozději do konce září. Cenu transakce firmy nezveřejnily, hovoří se o několika miliardách korun.

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Společnost byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Nyní se prodává celá firma.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prodej označil za velké morální i podnikatelské selhání podnikatele Bakaly, krok podle Sobotky nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé. Dosavadní nepřímý majitel společnosti RPG Byty, nizozemská společnost BXR Group, se proti Sobotkovým výrokům ohradila.

Bakalův mluvčí Roman Frkous dnes ČTK řekl, že transakce je standardní, a odmítl spekulace, že Bakala prodává byty sám sobě. „Můžeme vyloučit, že by pan Bakala byl mezi investory,“ řekl Frkous.

Že by mohl mít Bakala podíl ve firmách, jež budou nově RPG Byty vlastnit, popřel i mluvčí Round Hillu. „Zdeněk Bakala nebude mít po dokončení transakce podíl v žádném subjektu investujícím nebo spravujícím RPG Byty,“ řekl Reichl.

Round Hill Capital je globální společnost zaměřená na investice a správu v realitní oblasti. Má pobočky ve Spojeném království, Německu, Lucembursku, Belgii, USA a Nizozemsku. Od založení v roce 2002 investovala do svého evropského portfolia kapitál přesahující hodnotu šesti miliard eur (přes 162 miliard korun).

Newsletter