Šlechtová chce pro MMR z rozpočtu na příští rok 30 miliard Kč

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) bude pro svoje ministerstvo na příští rok chtít za státního rozpočtu zhruba o osm miliard korun více, než navrhuje ministerstvo financí. Šlechtová to dnes sdělila ČTK. Návrh ministerstva financí počítá pro MMR s 21,94 miliardy korun. To je zhruba o 8,5 miliardy více než letos, ale o 6,7 miliardy korun méně než v roce 2015.

„Rozpor mezi návrhem rozpočtu ministerstva financí a požadavky ministerstva pro místní rozvoj se pohybuje okolo osmi miliard korun. Tyto prostředky by v rozpočtu MMR příští rok chyběly. Patří sem především spolufinancování programů Evropské unie a národní programy, u nichž by byla zvlášť značná ztráta,“ uvedla Šlechtová.

Podle ní byly MMR sníženy také výdaje na některé dotační tituly, jako jsou například obnova místních komunikací, demolice vylidněných a zdevastovaných budov nebo podpora bydlení. „K tomu je třeba připočítat mandatorní výdaje ministerstva, jehož kompetence jsou mu svěřeny kompetenčním zákonem a další výdaje určené dílčími zákony,“ dodala Šlechtová.

Návrh státního rozpočtu od ministerstva financí na příští rok počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev. Nejvíce mají klesnout výdaje v absolutní částce ministerstvu zemědělství, a to o 2,1 miliardy korun. Naopak největší růst je u ministerstva práce a sociálních věcí o 9,9 miliardy a u ministerstva pro místní rozvoj o 8,5 miliardy korun. V údajích jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například tzv. norské fondy.

Celkově ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje včetně unijních peněz 1297,6 miliardy korun. Letos rozpočet počítá s částkou o zhruba 47 miliard nižší. Státní rozpočet i jeho parametry však zřejmě doznají ještě změn, v předchozích letech tomu tak vždy bylo. MF navrhuje na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun, upozornilo ale zároveň na to, že je možné výdaje zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena dohoda koaličních stran.

Debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok v pondělí vláda přerušila. O penězích pro jednotlivá ministerstva bude ještě jednat koaliční rada.

Newsletter