Slováci kupují více zbraní, vydaných zbrojních průkazů ale ubývá

Počet prodaných zbraní na Slovensku se zvyšuje. Za posledních pět let si jich Slováci pořídili kolem 50.000, informoval server bulvárního deníku Nový Čas. Ve srovnání s rokem 2010 ale loni výrazně klesl počet vydaných zbrojních průkazů. Podle odborníků se počet zbraní mezi lidmi může se zhoršující se bezpečnostní situací nadále zvyšovat.

Napjatá situace v Evropě po vlně teroristických útoků z poslední doby se projevila i na zájmu Slováků o střelné zbraně. Meziročně se jich prodalo podle odborníka Lukáše Hrnčiarika o 20 procent více. Na vyšší prodej ale nemá vliv výhradně bezpečnostní situace, upozornil Hrnčiarik. Na Slovensku je totiž stále oblíbenější i sportovní střelba.

Kromě zbraní se zvýšil také zájem o další obranné prostředky, například o pepřové spreje či elektrické paralyzéry.

Počet vydaných zbrojních průkazů ale překvapivě klesá. Zatímco v roce 2010 jich policie vydala 155.882, loni jich bylo o 8499 méně, uvedl mluvčí slovenské policie Michal Slivka.

Na konci loňského roku drželi Slováci legálně celkem 229.000 střelných zbraní. V počtu zbraní na obyvatele jsou tak v Evropě až na jednatřicátém místě. Česko je na dvacátém.

Podle bezpečnostního experta Mariana Majera na Slovensku neexistuje kultura držení zbraní pro účely sebeobrany. Slováci totiž tradičně považují otázku bezpečnosti za starost státu. Pokud se ale bezpečnostní situace v Evropě bude nadále zhoršovat, mohl by se trend rostoucího počtu zbraní mezi obyvateli zvyšovat, dodal Majer.

Newsletter