Slovem roku je podle lexikografů z Oxfordu výraz post-truth

Slovem roku v anglofonním prostředí se podle vydavatelů oxfordských slovníků stal výraz post-truth, který „označuje okolnosti, kdy objektivní fakta mají menší vliv na utváření veřejného mínění než apelování na city a osobní názory“. Lexikografové uvedli, že výrazný nárůst užívání tohoto slova je spojen s referendem o odchodu Británie z Evropské unie a s americkými prezidentskými volbami. Informoval o tom dnes list The Guardian.

Autoři oxfordských slovníků uvedli, že výraz post-truth pro politiku, dobu či společnost, v níž je pravda irelevantní, zaznamenal ve srovnání s loňským rokem nárůst užívání o zhruba 2000 procent. Výraz post-truth, tedy „post-pravdivý“, byl již začleněn do oxfordských internetových slovníků a bude zapsán i do budoucí tištěné edice Oxfordského slovníku angličtiny (Oxford English Dictionary).

„Vzhledem k vzestupu sociálních médií jako zpravodajského zdroje a vzhledem k rostoucí nedůvěře k faktům, která předkládá establishment, pojem post-truth už nějakou dobu zapouští kořeny v lingvistice,“ prohlásil předseda Oxford Dictionaries Casper Grathwohl.

„Frekvence užívání tohoto slova poprvé výrazně stoupla letos v červnu, kdy zavládl rozruch kolem hlasování o brexitu a kdy si Donald Trump zajistil prezidentskou nominaci. Vzhledem k tomu, že slovo od té doby nemizí, nepřekvapilo by mě, kdyby se stalo jedním z výrazů definujících naši dobu,“ dodal.

Mezi dalšími kandidáty na slovo roku podle Oxford Dictionaries figuroval i další politický termín brexiteer, který označuje člověka podporujícího vystoupení Británie z EU.

Velký nárůst popularity zaznamenalo také podstatné jméno alt-right, které vzniklo zkrácením sousloví alternative right. Používá se pro „ideologické skupiny, které mají ultrakonzervativní či zpátečnické názory, odmítají politiku hlavního proudu a využívají sociální sítě k záměrnému šíření kontroverzního obsahu“. Slovo se prý poprvé začalo objevovat v roce 2008 a oblibu získalo především letos na jaře a v létě.

Pozoruhodným novotvarem je termín coulrophobia, který se vžil pro označení „neobyčejného či iracionálního strachu z klaunů“. Odráží incidenty, při nichž během letošního roku lidé převlečení za klauny v různých zemích světa strašili, či dokonce napadali kolemjdoucí.

Ze světa moderních technologií se rozšířil výraz chatbot, který označuje počítačový program navržený tak, aby simuloval lidskou konverzaci.

Několik vážných adeptů na slovo roku bylo spojeno s problematikou menšin či jinak znevýhodňovaných skupin. Jde například o sousloví glass cliff, jež poukazuje na efekt skleněného útesu, kdy se „žena nebo zástupce menšiny dostávají do vedoucích pozic v době krize, kdy je vysoké riziko neúspěchu“.

Newsletter