Slovenská centrální banka zhoršila prognózu ekonomiky pro 2015 a 2016

Slovenská centrální banka (NBS) v nejnovější prognóze zhoršila výhled růstu místní ekonomiky na roky 2015 i 2016. Guvernér NBS Jozef Makúch to dnes před novináři zdůvodnil očekávaným zpomalením tempa ekonomického růstu v eurozóně, na kterém je exportně orientované slovenské hospodářství závislé. NBS současně snížila výhled inflace.     

Pro rok 2015 NBS očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska o 2,6 procenta oproti dosavadní prognóze 2,9 procenta. O rok později by ekonomika Slovenska měla přidat o 3,3 procenta, dosud NBS očekávala růst o 3,5 procenta. Na tento rok centrální banka ponechala výhled na 2,3 procenta.     

„Zveřejněná prognóza eurozóny znamená poměrně citelné snížení jejího růstu v příštím roce. Kvůli tomu došlo k dalšímu snížení odhadů růstu slovenské ekonomiky,“ řekl Makúch.     

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zhoršila odhad růstu ekonomiky eurozóny na roky 2014 až 2016. Pro příští rok ECB počítá s tím, že hospodářství eurozóny stoupne jen o procento oproti dříve očekávaným 1,6 procenta.     

NBS rovněž očekává pomalejší růst spotřebitelských cen, než dosud předpokládala. V příštím roce by inflace v zemi měla podle centrální banky dosáhnout jen půl procenta ve srovnání s dosavadním odhadem 1,2 procenta. Kvůli klesajícím cenám ropy by inflace mohla podle Makúcha ale zpomalit až k letošním hodnotám, kdy ceny zboží a služeb oproti loňsku stagnují.     

Slovenská centrální banka také počítá s rychlejším než dosud očekávaným snižováním nezaměstnanosti, která je od propuknutí globální ekonomické krize jedním z nejvážnějších ekonomických problémů Slovenska. V roce 2016 by míra nezaměstnanosti podle NBS měla klesnout těsně pod úroveň 12 procent. 

Newsletter