Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

Slovenská centrální banka (NBS) dnes zlepšila výhled růstu domácí ekonomiky na tento i příští rok. Guvernér NBS Jozef Makúch novinářům řekl, že exportně orientované hospodářství Slovenska by měl podpořit kromě jiného očekávaný lepší vývoj v eurozóně i z důvodu opatření Evropské centrální banky (ECB) na podporu hospodářství.     

Pro letošní rok NBS zvýšila odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska na 3,2 z dosavadních 2,9 procenta. V roce 2016 by HDP měl přidat o 3,8 procenta, dosud centrální banka očekávala růst o 3,6 procenta.     

Podle Makúcha pozitivní dopad na slovenskou ekonomiku bude mít program ECB zaměřený na nákup státních a dalších dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Cílem tohoto opatření je podpořit ekonomiku a odvrátit cenovou deflaci v eurozóně, do které patří i Slovensko. NBS odhadla, že toto opatření letos podpoří tempo růst HDP Slovenska o 0,4 procentního bodu. Pozitivně má působit také oslabení eura vůči dolaru a k měnám dalších států, což zvýhodňuje exportéry. 

Newsletter