Slovenská ekonomika ve 3. čtvrtletí udržela růst 0,9 %

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy stoupla proti předešlému kvartálu o 0,9 procenta. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. Růst ve druhém čtvrtletí byl po zpřesnění dat stejný.

V meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) podle sezonně neupravených údajů zrychlilo na 3,6 procenta z předchozích 3,4 procenta, což je zpřesněný údaj za druhý kvartál. Ekonomika tak dosáhla nejrychlejšího tempa meziročního růstu za posledních téměř pět let.

Výsledek je lepší než odhady analytiků, kteří v průměru odhadovali tempo meziročního růstu HDP na 3,3 procenta.

Revize údajů vedla ke zlepšení výsledků ekonomiky za druhé čtvrtletí, kdy podle dřívějších dat HDP Slovenska vzrostl proti prvnímu kvartálu o 0,8 procenta a v meziročním srovnání o 3,2 procenta.

Rychlejší růst HDP Slovenska přispěl ke zvýšení zaměstnanosti, která ve třetím čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku stoupla o 2,2 procenta.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze na konci září ponechala výhled letošního růstu ekonomiky na 3,2 procenta, současně ale zhoršila výhled na další dva roky. Pro příští rok NBS očekává růst hrubého domácího produktu Slovenska o 3,4 procenta proti předchozímu odhadu 3,8 procenta, v roce 2017 o 3,3 procenta ve srovnání s 3,5 procenta v dřívější prognóze.

Newsletter