Slovenská koalice se nedokáže shodnout u zdanění dividend

Slovensko zřejmě nezavede daň z dividend v navrhované podobě. Proti zdaňování vyplácených podílů na zisku sazbou zpravidla 15 procent se postavila strana Most-Híd, jejíž vliv v koalici stoupl minulý týden poté, co do jejího poslaneckého klubu přestoupilo pět někdejších poslanců jiné vládní strany.

Podle stávající předlohy slovenského ministerstva financí by celkový výnos ze zdanění dividend měl být vyšší než výpadek příjmů států z plánovaného snížení sazby daně z příjmů firem na 21 procent ze současných 22 procent. Jednání o materiálu kabinet minulý týden přerušil, premiér Robert Fico tehdy pouze řekl, že daň z dividend schválena bude.

„Vyjadřujeme znepokojení nad připravovanou změnou zákona o zdaňování dividend. Podle mne to představuje negativní dopad na podnikatele. Vyvoláme další jednání,“ citovala slovenská média předsedu strany Most-Híd Bélu Bugára, podle kterého by předloha zákona v nynější podobě schválena nebyla. Bugár se vyslovil pro nižší než navrhovanou sazbu daně z dividend.

V současnosti na Slovensku podléhají dividendy placení odvodu na zdravotní pojištění, přičemž je stanovena maximální částka tohoto odvodu. Základ pro výpočet daně z dividend, která by zároveň zrušila placení zmiňovaného odvodu z vyplácených podílů na zisku, by podle návrhu ministerstva financí omezen již nebyl. Kromě zavedení obecné sazby daně z dividend ve výši 15 procent navrhlo ministerstvo zdanit dividendy vyplácené příjemcům ze zemí, s nimiž Slovensko například nemá uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění nebo o výměně informací ohledně daní, sazbou daně až 35 procent. Mezi tyto země patří například některé takzvané daňové ráje.

Newsletter