Slovenská vláda schválila návrh rozpočtu s nižším schodkem

Slovenská vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s dalším snížením schodku veřejných financí. Více peněz by měla dostat většina ministerstev.

Veřejný schodek má v roce 2017 klesnout na 1,29 procenta výkonu ekonomiky z letošních původně očekávaných 1,93 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministerstvo financí v předloženém materiálu uvedlo, že v tomto roce by deficit veřejných financí měl být proti plánu mírně vyšší, ale udrží se pod hranicí dvou procent HDP.

Slovenský státní rozpočet na rok 2017 vychází z předpokládaného růstu ekonomiky o 3,5 procenta, předpokládá snížení míry nezaměstnanosti na 8,5 procenta a návrat k inflaci.

Ekonomové už dříve kritizovali vládu za to, že růst příjmů státu nedokázala využít k rychlejšímu ozdravovaní veřejných financí. Současný koaliční kabinet premiéra Roberta Fica ve svém programovém prohlášení slíbil dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2019, zatímco předchozí jednobarevná Ficova vláda počítala s dosažením tohoto cíle o rok dříve.

Newsletter