Slovenské banky hospodařily za tři čtvrtletí nejlépe od roku 2011

Banky na Slovensku za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšily čistý zisk meziročně o 6,4 procenta na 560,64 milionu eur (15,1 miliardy korun). Jde o nejlepší výsledek od roku 2011, ovlivnily ho ale jednorázové operace. Výsledky slovenského bankovního sektoru dnes zveřejnila centrální banka.

Letošní hospodaření slovenských bank podle dřívějších informací bankovní asociace na Slovensku ovlivňuje výnos v souvislosti s prodejem akcií společnosti Visa Europe vydavateli platebních karet Visa Inc. Peněžní ústavy na Slovensku by na transakci měly vydělat asi 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

Čistý úrokový výnos slovenských bank, který je hlavním zdrojem jejich příjmů, v době nízkých úrokových sazeb klesl ve sledovaném období o více než čtyři procenta na zhruba 1,34 miliardy eur. Čistý výnos bankovního sektoru z poplatků a provizí se snížil o zhruba procento na 391,2 milionu eur.

Banky na Slovensku letos zvýšily celkový objem poskytnutých úvěrů klientům v porovnání s loňskem o desetinu, vklady v bankách stouply nižším tempem.

Slovenský parlament před více než dvěma týdny schválil zákon, podle kterého země zachová do konce roku 2020 bankovní daň na stávající úrovni a nebude ji snižovat, jak bylo původně plánovano. Podle ministerstva financí si stát díky tomuto opatření přilepší v příštích třech letech o 153,2 milionu eur.

Největší peněžní ústavy na Slovensku patří zahraničním bankovním skupinám. Ty do slovenského bankovního sektoru vstoupily poté, co země peněžní ústavy v minulosti ozdravila a nabídla investorům.

Newsletter