Slovenské banky mají nejvyšší zisk od roku 2011

Slovenským bankám se daří zlepšovat své hospodaření i v době stávajících nízkých úrokových sazeb. Komerční banky v zemi také díky vyšším výnosům z poplatků vykázaly v prvním letošním pololetí nejvyšší zisk od roku 2011. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila slovenská centrální banka.

Bankovní sektor na Slovensku vykázal za období od ledna do konce června zisk po zdanění ve výši 354 milionů eur (9,6 miliardy korun), což ve srovnání se stejným obdobím minulého roku představuje nárůst o 18,2 procenta.

Hlavní zdroj příjmů bank, a to čistý úrokový výnos, se navzdory vyššímu objemu poskytnutých půjček ve sledovaném období snížil o 1,2 procenta na 929 milionů eur. Důvodem byl podle slovenské bankovní asociace pokles úroků.

Naopak, komerční banky více vydělaly na poplatcích. Čistý výnos z poplatků za pololetí stoupl o 13,1 procenta na 267 milionů eur. Kromě vyšších výnosů z poplatků zisk bankovního sektoru pozitivně ovlivnilo i snížení sazby zvláštní bankovní daně.

Banky na Slovensku zvýšily v letošním prvním pololetí celkový objem poskytnutých úvěrů klientům, a to meziročně o 8,2 procenta na 41,3 miliardy eur. Tradičně rychleji rostl objem půjček obyvatelstvu než podnikům. Podíl selhaných úvěrů se nezměnil. Vklady klientů v bankách stouply o 6,9 procenta na více než 48 miliard eur.

Největší peněžní ústavy na Slovensku patří zahraničním bankovním skupinám. Ty do slovenského bankovního sektoru vstoupily poté, co země peněžní ústavy v minulosti ozdravila a nabídla investorům.

Newsletter