Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Slovenské elektrárne chtějí od státu odškodné za elektrárnu Gabčikovo

Společnost Slovenské elektrárne (SE) požaduje po Slovensku 588,2 milionu eur jako odškodné za ztrátu kontraktu na provoz vodní elektrárny v Gabčíkovu. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters slovenské ministerstvo hospodářství. Podle slovenského serveru HNonline vláda požadavek odmítá, a Slovensko tak zřejmě čeká mezinárodní arbitráž.     

Firma Slovenské elektrárne ovládaná italským koncernem Enel měla největší slovenskou vodní elektrárnu v dlouhodobém pronájmu, vláda se však v březnu rozhodla provoz gabčíkovského závodu převzít do vlastních rukou. Krajský soud v Bratislavě podle premiéra Roberta Fica pravomocně rozhodl, že smlouva o pronájmu je neplatná.     

Spor kolem elektrárny v Gabčíkovu přichází v době, kdy Enel připravuje prodej svého 66procentního podílu v SE. Slovenská vláda v SE vlastní zbývajících 34 procent a hodlá zvážit, zda se má pokusit získat zpět plnou kontrolu nad společností. 

Slovensko ovládne elektrárnu Gabčikovo

Fico na konci března uvedl, že slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern prodal svůj kontrolní podíl v SE dřív, než SE dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Prodej by prý mohl způsobit, že se dostavba třetího a čtvrtého bloku zastaví. Enel ale tehdy uvedl, že bude v prodeji pokračovat.     

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před společností ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur.     

Letos v březnu Enel oznámil, že do 9. května očekává nabídky od zájemců o podíl v SE. Mezi uchazeče o koupi podílu patří společnost ČEZ, podle dostupných informací projevila zájem i česká firma Energetický a průmyslový holding, kterou vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T. 

Slovensko se rozhoduje, zda se pokusí získat 66% podíl v SE zpět 

Newsletter