Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Slovensko bude tolerovat cyklistům jízdu s trochou alkoholu

Cyklisté na Slovensku budou moci od příštího roku jezdit v obcích a po cyklostezkách pod mírným vlivem alkoholu. Změnou zákona o tom dnes rozhodl parlament. V České republice podobný návrh v září schválil Senát, proti změně současného stavu se ale postavila vláda.

Na Slovensku cyklisté nově budou moci mít při jízdě po zmiňovaných komunikacích nanejvýš půl promile alkoholu v krvi. U dospělého člověka to odpovídá konzumaci zhruba dvou piv.

Slovensko v současnosti obecně uplatňuje nulovou toleranci k alkoholu nejen pro řidiče motorových vozidel, ale i pro cyklisty. Opilým cyklistům mohou úřady uložit pokutu od 150 do 800 eur (4050 až 21.600 korun).

Letos policisté na Slovensku odhalili stovky cyklistů pod vlivem alkoholu. Při dopravních nehodách na Slovensku loni zemřelo 16 cyklistů.

O zrušení nulové tolerance k alkoholu pro cyklisty se hovoří také v Česku. Senát navrhl, aby při jízdě na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít cyklisté až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou by bylo, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo.

Newsletter