Slovensko bude uprchlíky zadržovat a žádá Summit EU

Slovensko žádá svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by rozhodl o dalším postupu při řešení migrační krize. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico. Zopakoval, že Bratislava by na vrcholné schůzce představitelů členských zemí evropské osmadvacítky byla proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Podle Fica bude Slovensko zadržovat migranty, kteří nelegálně vstoupí na slovenské území.

„Budeme žádat svolání summitu. Tento summit by měl definitivně rozhodnout o dalším postupu. Na tento summit pojedu s mandátem v žádném případě nesouhlasit s povinnými kvótami i v případě, že bychom v této věci měli zůstat sami,“ řekl Fico. Dodal, že 90 procent běženců jsou migranti, kteří chtějí do EU z ekonomických důvodů a nikoliv z důvodu, že prchají před válkou.

Fico také uvedl, že Slovensko bude zadržovat uprchlíky, kteří protiprávně vstoupí do země. Ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že v noci na dnešek slovenští policisté zadrželi tři skupiny migrantů, dohromady zhruba čtyři desítky lidí, a tři převáděče. Slovensko v pondělí ohlásilo zpřísnění ostrahy svých hranic s Maďarskem a Rakouskem a zavedení namátkových kontrol vozidel, které projíždějí přes hraniční přechody s těmito státy.

Slovenský premiér také odmítl návrhy, aby zemím, které odmítají běžence, byly kráceny peníze z evropských fondů. „To, že nesouhlasíme s povinnými kvótami, neznamená, že nás někdo bude vydírat nebo vyhrožovat penězi ze strukturálních fondů. Ty nemají nic společného s migrační krizi. Ještě nikdy se nestalo, aby někdo byl (v EU) trestán za vlastní názor,“ řekl Fico.

Newsletter