Dolar pod mírným výprodejním tlakem proti euru, procyklickým měnám i v dolarovém indexu. Euro se posouvá nad 1,1850 EURUSD. Koruna před rozhodnutím ČNB zůstává v mírném zisku pod 25,45 za euro.

Slovensko chystá nižší daň ze zisku firem a vyšší zdanění tabáku

Slovensko chystá nižší daň ze zisků podniků, naopak plánuje zvýšit spotřební daň z tabákových výrobků, zdvojnásobit zvláštní zdanění firem z regulovaných sektorů ekonomiky a zdanit dividendy. Vyplývá to z návrhů několika zákonů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo financí. Připravované změny vycházejí z programového prohlášení koaliční vlády premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu po březnových volbách.

Sazba daně z příjmů právnických osob podle předlohy klesne od příštího roku na 21 ze současných 22 procent. To by znamenalo další pokles poté, co předchozí Ficův jednobarevný kabinet na konci roku 2012 nejprve prosadil zvýšení firemní daně na 23 z 19 procent a později ji snížil na stávající úroveň.

Ministerstvo financí navrhlo také zdanění dividend. Současně by obyvatelé země pod Tatrami z podílů na zisku firem již neměli platit odvody na zdravotní pojištění. Příjem státu ze zdanění dividend by měl být v roce 2018 vyšší než výpadek ze snížení firemní daně ze zisku a ze zrušení zdravotních odvodů z dividend.

Slovenské firmy z vybraných sektorů ekonomiky, jako například z odvětví energetiky, telekomunikací, pojišťovnictví a farmacie, by nadále měly platit zvláštní daň. Ministerstvo financí také navrhlo její zdvojnásobení na 8,712 procenta ročně ze zisku nad tři miliony eur (81 milionů korun). Zvláštní odvod měly zmiňované firmy původně platit jen do konce roku 2013, předchozí vláda platnost zákona posunula do konce letošního roku. Nově ministerstvo financí s omezenou platností této daně již nepočítá, stát by si tak měl ročně přilepšit o 76 milionů eur (dvě miliardy korun).

Slovenské ministerstvo financí již dříve také navrhlo zachovat mimořádné zdanění komerčních bank na současné úrovni do konce roku 2020.

Na Slovensku si patrně připlatí i kuřáci. Ministerstvo počítá se zvýšením spotřební daně z cigaret a jiných tabákových výrobků ve dvou krocích, dohromady o zhruba osm až deset procent.

Newsletter