Slovensko je proti prodeji Slovenských elektrární před dostavbou Mochovců

Slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern Enel prodal svůj kontrolní podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) předtím, než největší slovenský výrobce elektřiny dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Na konferenci věnované energetické bezpečnosti to dnes prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Slovensko drží v SE 34 procent akcií, předkupní právo na podíl Enelu ale nemá. Enel uvedl, že bude v prodeji pokračovat.     

SE v minulosti opakovaně odsouvaly termín dokončení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Mochovcích na jihu Slovenska, podle posledního odhadu by oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně v letech 2016 a 2017. Zároveň došlo k výraznému zvýšení rozpočtu projektu.     

„Jakmile by došlo k prodeji 66 procent akcií Slovenských elektráren, zastaví se dostavba třetího a čtvrtého bloku (elektrárny v Mochovcích). Znamenalo by to i riziko ohledně povolení, která jsou vázána na třetí a čtvrtý blok, a ohrožení financí, které jsme už investovali do dostavby,“ řekl Fico.     

O slovenskou energetiku Enel se utkají ČEZ, EPH a další dva hráči

Mluvčí společnosti Enel uvedla, že podnik názor slovenského premiéra respektuje, nedomnívá se ale, že prodej včasné dokončení jaderných bloků nějak zasáhne.     

„Průběh prodeje podílu Enelu ve Slovenských elektrárnách bude pokračovat podle plánovaného rozvrhu,“ sdělila podle agentury Reuters mluvčí.     

Slovenský premiér podobně jako v minulosti nevyloučil, že stát se pokusí SE zcela ovládnout. „Pokud se vyskytnou příležitosti a ukáže se to jako výhodné, budeme se ucházet i o případný návrat Slovenských elektráren do rukou Slovenské republiky,“ uvedl Fico.     

Enel minulý týden oznámil, že do 9. května očekává nabídky od zájemců o podíl v SE. O slovenská aktiva Enelu projevily zájem podle dostupných informací české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding, jakož i finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group.     

Slovenský premiér Fico se řadí k zastáncům rozvoje jaderné energie, která má v zemi největší podíl na výrobě elektřiny. V současnosti jsou na Slovensku v provozu dva jaderné bloky v Mochovcích a rovněž dva bloky v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na západním Slovensku. 

Mládek: Pro ČEZ jsou hlavní nové reaktory, koupě SE „druhořadá“

Newsletter