Slovensko posunulo termín dosažení vyrovnaného rozpočtu na 2019

Slovensko posunulo termín plánovaného dosažení vyrovnaného rozpočtu veřejných financí o dvanáct měsíců na rok 2019. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který dnes schválila nová koaliční vláda premiéra Roberta Fica. Koalice vzešlá z březnových voleb možnost odložení termínu naznačila již ve svém programovém prohlášení.

Kromě odsunutí termínu vyrovnaného rozpočtu počítá kabinet oproti dosavadnímu plánu s pomalejším snižováním schodku veřejných financí v příštích dvou letech.

„Dovoluji si s plnou odpovědností prohlásit, že všechny cíle jsou plně v souladu s evropskými pravidly, která jsou pro nás závazná. Nechci říct, že tyto cíle jsou definitivní,“ řekl novinářům ministr financí Peter Kažimír. Dodal, že spolu s ozdravením veřejných financí by mělo klesat zadlužení země.

Na tento rok sice kabinet ponechal cíl schodku těsně pod dvěma procenty výkonu ekonomiku, podle aktuálního odhadu slovenského ministerstva financí by deficit ale mohl dosáhnout 2,13 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministerstvo to odůvodnilo náklady na přípravu průmyslového parku, kde svou továrnu postaví automobilka Jaguar Land Rover, a na plánovaný dálniční obchvat Bratislavy.

Koaliční vláda slíbila v příštích čtyřech letech prosadit některá opatření, která se projeví snížením příjmů státu a naopak zvýšením výdajů. Například firmám by v příštích letech měla klesnout sazba daně ze zisku, podniky by nově také neměly platit státu paušální částku v případě, že vykážou ztrátu. Kromě toho vláda hodlá navýšit rozpočet školství, jehož nelichotivý stav byl jedním z hlavních témat předvolební kampaně.

Ekonomové plány koalice odložit termín dosažení vyrovnaného rozpočtu už dříve kritizovali. Upozornili rovněž, že předchozí jednobarevná Ficova vláda nevyužila růst ekonomiky a vyšších daňových příjmů k výraznějšímu ozdravení veřejných financí. Loni slovenský veřejný schodek dosáhl bezmála tří procent HDP. Byl tak vyšší, než plán vlády na úrovni 2,49 procenta HDP.

Newsletter