Slovenský parlament schválil vyšší zdanění pojišťoven

Pojišťovny na Slovensku by od příštího roku měly platit státu více peněz. Slovenský parlament dnes schválil zákon, podle kterého budou muset pojišťovny odvádět do státní pokladny osm procent z vybraného pojistného v odvětví neživotního pojištění, zatímco v současnosti tento odvod platí jen z pojistného za povinné ručení.

Rozšíření zvláštního odvodu je součástí připravovaných nebo schválených změn koaliční vlády premiéra Roberta Fica. Kabinet již prosadil ve sněmovně zachování bankovní daně na stávající úrovni do konce roku 2020, na probíhající schůzi sněmovny poslanci posoudí další návrhy na změny v daních a mimořádných odvodech.

Původní návrh vlády na rozšíření placení odvodu pojišťovnami parlament při hlasování zmírnil. Odvod se bude vztahovat pouze na smlouvy uzavřené od příštího roku a nikoliv i na existující pojistné smlouvy, což by podle odhadu ministerstva financí znamenalo zvýšení příjmů státu o 55,6 milionu eur (1,5 miliardy korun) ročně.

Slovenská asociace pojišťoven osmiprocentní odvod kritizovala. Označila jej za skrytou daň, kterou v cenách pojištění zaplatí klienti. Podle asociace je odvod vyšší než marže pojišťoven v oblasti neživotního pojištění.

Newsletter