Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Slovenský parlament začal jednat o rozpočtu, schodek má klesnout

Slovenský parlament dnes začal jednat o návrhu státního rozpočtu na příští rok, ve kterém vláda premiéra Roberta Fica počítá s dalším snížením schodku veřejných financí. Odborníci upozorňují na rizika, která by mohla vyústit ve vyšší než plánovaný deficit.

Kabinet navrhl snížení schodku veřejných financí na 1,29 procenta výkonu ekonomiky. Pro letošek je schodek plánován na 1,93 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Deficit samotného státního rozpočtu na hotovostním principu podle předlohy dosáhne téměř 2,02 miliardy eur (54,5 miliardy korun), což by znamenalo přibližně letošní plánovanou hodnotu.

Návrh rozpočtu zahrnuje například zvýšení výdajů na obranu na 1,2 procenta HDP, země ale nadále nebude plnit závazek vynakládat na armádu dvě procenta výkonu ekonomiky.

Nezávislá rozpočtová rada, která dohlíží na veřejné finance, upozornila například na nadhodnocení nedaňových příjmů či očekávané nízké tempo růstu výdajů ve zdravotnictví a u samospráv, aniž byla uvedena úsporná opatření. Naplnění všech rizik by podle rady mohlo navýšit schodek veřejných financí v příštím roce na 1,6 procenta HDP.

Slovenský státní rozpočet na rok 2017 vychází z růstu ekonomiky o 3,5 procenta, předpokládá snížení míry nezaměstnanosti na 8,5 procenta a návrat k inflaci. Podle dnešní dohody mezi zástupci vlády a odborů v příštím roce porostou mzdy státem placených zaměstnanců o čtyři procenta. Úprava se nedotkne učitelů, jimž byly platy zvýšeny o šest procent letos v září.

Hlasování o návrhu prvního rozpočtu z dílny současné koaliční vlády, která má ve sněmovně většinu, se očekává na probíhající schůzi parlamentu.

Newsletter